Oświadczenie
W związku z artykułem pt.: „Poczta: afera goni aferę” opublikowanym 21.08.2020 r. w „Gazecie Wyborczej” Poczta Polska S.A. oświadcza, że publikacja zawiera szereg informacji nieprawdziwych i zmanipulowanych, godzących w dobre imię Poczty Polskiej oraz całej 80 tysięcznej społeczności Pocztowców. Autor artykułu red. Paweł Rutkiewicz pominął istotne wyjaśnienia i informacje, jakie otrzymał w dniu 18.08.2020 r. od rzecznika prasowego Spółki.
1. Nieprawdą jest, jakoby Poczta Polska poniosła straty finansowe w wyniku umowy z firmą AD INFO z 2014 roku, w której postępowanie zakupowe rozpoczęło się w roku 2013. Audyt i kontrola umowy nie wykazała nieprawidłowości, które mogłyby skutkować złożeniem zawiadamiania do prokuratury.
Sam fakt, że Spółka rozwiązała tę umowę oraz przeprowadziła w tej sprawie audyt i dodatkowo kontrolę pokazuje, jak ważna jest w Poczcie Polskiej transparentność i rzetelność prowadzonych postępowań zakupowych, szczegółowe wyjaśnianie tych spraw i ograniczanie wszelkich ryzyk z nimi związanych.
2. Nieprawdą jest, jakoby Spółka nie wdrożyła odpowiednich procedur w celu zapobiegania nieprawidłowościom przy zawieraniu umów.
Poczta Polska już 2017 roku wprowadziła procedury związane z obszarem zawierania umów, m.in. uruchomiła „tarczę antykorupcyjną” mającą zastosowanie przy przetargach, zwracając się do odpowiednich służb o zabezpieczenie postępowań zakupowych przed potencjalną korupcją. Działania Prokuratury i CBA podjęte w 2019 roku są właśnie wynikiem takiego zgłoszenia. Zmieniona została także procedura zakupów dokonywanych w Spółce.
3. Obie opisane w artykule sprawy, chociaż dotyczą zamówień informatycznych, są zupełnie inne z punktu widzenia zakresu umów i wskazanego przedmiotu umowy oraz rodzaju prowadzonych postępowań zakupowych. Pierwsza z nich dotyczyła nowego, dedykowanego dla Spółki rozwiązania informatycznego, natomiast druga to umowa utrzymaniowa dot. użytkowanego już przez Spółkę systemu.
Z uwagi na powyższe Poczta Polska jeszcze raz stanowczo podkreśla, iż artykuł w „Gazecie Wyborczej” nie jest oparty na prawdzie, a jego publikacja ma cechy fake newsów.