Oświadczenie
W nawiązaniu do materiału TVN24.pl autorstwa Roberta Zielińskiego z dnia 1 maja br. pt.: „Zakażony pracownik. COVID-19 w firmie kompletującej tzw. Pakiety wyborcze”, który w negatywny i nieuprawniony sposób przedstawia Pocztę Polską S.A., niniejszym informujemy, iż:
1.Poczta Polska nie wypowiada się na temat innych podmiotów prawa handlowego. Należy podkreślić, że ryzyko zakażenia występuje w każdym przedsiębiorstwie, które pracuje w okresie pandemii, szczególnie jeśli jest to praca prowadzona w trybie ciągłym.
2. Pragniemy jednocześnie uspokoić, że korespondencja doręczana codziennie, także w okresie pandemii, przez spółkę Poczta Polska jest całkowicie bezpieczna. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy i literaturą naukową koronawirus może przetrwać na powierzchni kartonu do 24 godzin, dlatego ryzyko zakażenia się w ten sposób uznawane jest za bardzo niskie.
3. Chcemy podkreślić, iż Poczta Polska doręcza codziennie ponad 6 mln przesyłek, wśród których są listy, paczki, prenumeraty, korespondencja urzędowa z urzędów w całej Polsce, włączając w to jednostki samorządu terytorialnego, przesyłki towarowe ze sklepów internetowych. Poczta obsługuje także redakcje, np. takie jak TVN czy Gazeta Wyborcza.
Dostarczając przesyłki adresatom, Poczta Polska przywiązuje dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pracownikom i klientom. Na środki ochrony osobistej przeznaczyliśmy już 57 mln zł, a także wprowadziliśmy szereg zmian w procedurach, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.
Tworzone są m.in. strefy ochronne i zespoły pracownicze, które nie kontaktują się ze sobą nawzajem. W przypadku zakażenia jednego z pracowników na kwarantannę kierowana będzie część zespołu, która miała kontakt z zakażonym, natomiast pozostali pracownicy nadal wykonywać będą swoje zadania z zachowaniem procedur bezpieczeństwa.
Dla uspokojenia pragniemy podkreślić, iż pomimo codziennych działań realizowanych w okresie pandemii z zachowaniem ciągłości usług, jedynie 0,03% pracowników Poczty uległo zakażeniu w ciągu całego czasu trwania epidemii, ale nie w wyniku bezpośredniego kontaktu z klientami, lecz przeważnie w następstwie kontaktu z członkami rodziny.
4. Budowanie przez TVN24.pl atmosfery strachu wokół doręczanych przesyłek godzi nie tylko w wizerunek Poczty Polskiej, ale przede wszystkim w dobre imię 80 tys. Pocztowców, którzy codziennie, pomimo pandemii wykonują swoją pracę, umożliwiając wymianę korespondencji milionom Polaków, dostarczając m.in. emerytury, przekazy pieniężne i przesyłki. Tego typu działania mogą prowadzić do budowania niesprawiedliwie negatywnego odbioru Poczty i Pocztowców, a także tysięcy ciężko pracujących w innych firmach pracowników branży kurierskiej, pomimo oddanej i odpowiedzialnej pracy na rzecz społeczeństwa, wykonywanej w trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii.