Informacja na temat dialogu zarządu Poczty Polskiej ze związkami zawodowymi
Informujemy, że w Poczcie Polskiej trwa obecnie kilka równoległych, ale niezależnych procesów dotyczących spraw pracowniczych. Łączenie przekazu na temat negocjacji dotyczących Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy z innymi działaniami może wprowadzać opinię publiczną w błąd.
Aby zrozumieć poziom skomplikowania wprowadzanych w Poczcie Polskiej zmian, należy mieć na uwadze, że w spółce funkcjonuje prawie 100 związków zawodowych, w różnym stopniu się w nie angażujących.
Każdy z procesów odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i z poszanowaniem praw i interesów pracowników oraz związków zawodowych.
Proces pierwszy: Negocjacje Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP)
Dotychczasowy (już wypowiedziany przez zarząd) ZUZP pochodzi z 2015 roku i obowiązuje do końca lutego 2025. Strony, czyli przedstawiciele zarządu i związków zawodowych spotykają się regularnie od października 2024.
Do 13 lutego odbyło się już 8 spotkań, a kolejne wyznaczono na 19 lutego. Kalendarz spotkań został uzgodniony ze stroną związkową i przez nią zaakceptowany.
Podczas dotychczasowych spotkań, strona związkowa koncentrowała się głównie na treści protokołów, domagając się ich każdorazowego odczytywania. To znacznie ograniczało czas przeznaczony na rozmowy o sednie, czyli o dokumencie ZUZP i systemie wynagrodzeń.
Pracodawca od początku rozmów, transparentnie, w zakresie w wymaganym Kodeksem Pracy informował przedstawicieli związków zawodowych o trudnej sytuacji finansowej Poczty. Mimo to, stanowisko przedstawicieli niektórych związków ograniczało się głównie do żądania przywrócenia dotychczasowych (wypowiedzianych) zasad wynagradzania (ZUZP) i podwyżek różnych składników wynagrodzenia, skutkujących wzrostem kosztów pracy o ponad 1 miliard złotych.
Spółka wielokrotnie podkreślała, że podtrzymywanie postulatów niemożliwych do zrealizowania jest działaniem w złej wierze. Jedyna kompleksowa propozycja zgłoszona przez Solidarność, poparta przez kilka innych związków, wykraczała poza możliwości finansowe spółki. To właśnie w trakcie negocjacji ZUZP, niewielka grupa przedstawicieli związków zawodowych, zdecydowała 12 lutego o pozostaniu na sali obrad, mimo zakończenia spotkania i ustalonego wcześniej kolejnego terminu negocjacji.
Proces drugi: Program Dobrowolnych Odejść i Zwolnienia Grupowe
Realizowany przez spółkę Program Dobrowolnych Odejsc (PDO) i Zwolnień Grupowych, wielokrotnie zapowiadany wcześniej przez zarząd, odbywa sie zgodnie z obowiazujacymi przepisami prawa oraz po uprzednim poinformowaniu odpowiednich organow.
Program Zwolnień Grupowych został skonsultowany ze stroną społeczną, zgodnie z przepisami prawa.
Jedynie 5 z blisko 100 działających w Poczcie związków zawodowych przesłało swoje ostateczne stanowiska. Ograniczały się one jednak do krytyki dotychczasowych propozycji, nie wnosząc nowych.
Proces trzeci: spory zbiorowe
W grudniu 2024 r. podpisane zostały porozumienia kończące 4 spory zbiorowe, przyznające podwyżkę
w wynagrodzeniach zasadniczych w wysokości 460 złotych dla wszystkich pracowników począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Przyznana podwyżka wyczerpała żądania. W praktyce oznacza to brak możliwości organizacji legalnego strajku przez organizacje związkowe, które przeprowadziły w zeszłym roku referendum strajkowe.
„Czynny protest”
Wbrew pojawiającym się informacjom, nie można mówić o „okupacji” siedziby Poczty Polskiej ani o strajku.
Nie jest jasne, w jakiej formule prawnej niewielka grupa działaczy związkowych pozostaje w sali konferencyjnej w siedzibie Poczty, w której toczyły się rokowania ZUZP (w ramach procesu pierwszego). Niemniej jednak działanie to wykracza poza prawnie dopuszczalne środki prowadzenia dialogu społecznego, jak i zasady prowadzenia dialogu w dobrej wierze.