@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska honoruje elektroniczne dokumenty tożsamości
Usługi cyfrowe

Poczta Polska honoruje elektroniczne dokumenty tożsamości

14 lipca br. weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w aplikacji mObywatel został zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. Okazując dokument w wersji elektronicznej, można potwierdzać swoją tożsamość we wszystkich urzędach pocztowych. Klienci Poczty Polskiej mają taką możliwość już od 2019 roku.  

Korzystając z aplikacji mObywatel, klienci Poczty Polskiej mogą odebrać przesyłki rejestrowane (np. list polecony, paczkę pocztową, przesyłkę kurierską Pocztex). W aplikacji mObywatel są dokładnie te same dane jak w dowodzie osobistym: imię i nazwisko, zdjęcie, data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty. Dlatego też, po okazaniu dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego, klienci nie mają już obowiązku przedstawiania plastikowego dowodu osobistego. O możliwości użycia aplikacji, zamiast dowodu osobistego, informują naklejki na drzwiach wejściowych do placówek pocztowych i ich filii.

Ze względu na obowiązujące aktualnie przepisy prawne, dowód osobisty w wersji tradycyjnej jest wymagany jedynie w przypadku usług finansowych, świadczonych w Poczcie Polskiej (np. usług bankowych i ubezpieczeniowych, wpłat na rachunki bankowe, przekazów pocztowych). W związku ze zmianą przepisów prawa przy realizacji usług finansowych już od 1 września 2023 r., będzie można posługiwać się w wybranych usługach dokumentem mObywatel. 

mObywatel to bezpłatna i oficjalna, rządowa aplikacja na smartfony, dostępna na systemy iOS i Android. Jest swego rodzaju portfelem, w którym możemy przetrzymywać wszystkie najważniejsze dokumenty w formie cyfrowej. Mogą się w nim znajdować m.in. elektroniczny dokument tożsamości (mDowód), mLegitymacja szkolna/studencka/emeryta-rencisty, mPrawo jazdy i informacja o otrzymanych punktach karnych, mPojazd – cyfrowy dowód rejestracyjny wraz z informacją o ubezpieczeniu i dacie obowiązywania przeglądu, eRecepta – wystawione recepty, Unijny Certyfikat COVID, Karta Dużej Rodziny.

Za pośrednictwem aplikacji można także składać wnioski związane z programami rządowymi (np. zwiększenie limitu na energię elektryczną, zakup preferencyjnego węgla dla gospodarstw domowych, refundacja podatku VAT za paliwo gazowe). Docelowo w aplikacji ma pojawić się także możliwość wystawiania pełnomocnictw w celu załatwiania wielu spraw urzędowych oraz możliwość wnoszenia opłat urzędowych.

Poczta Polska jako operator pocztowy, aktywnie angażuje się w proces transformacji cyfrowej, świadcząc szereg innowacyjnych usług. Spółka posiada w swojej ofercie cyfrowe odpowiedniki listów poleconych tj. usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego – e-Doręczenia, służące do komunikacji elektronicznej z podmiotami publicznymi i Q-Doręczenia, które umożliwiają przesyłanie korespondencji online pomiędzy  firmami, przedsiębiorcami, stowarzyszeniami, adwokatami oraz osobami fizycznymi. To w pełni bezpieczne usługi zaufania, które realizowane są w oparciu o Rozporządzenie eIDAS i normy ETSI. Dzięki nowoczesnym usługom Poczty Polskiej możliwe jest szybkie wysyłanie i odbieranie elektronicznych dokumentów o dogodnej porze i w dowolnym miejscu posiadającym dostęp do Internetu. Zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym i archiwizowania papierowej korespondencji, dziś w prosty sposób można dokonać tego w formie elektronicznej – wystarczy komputer, tablet lub smartfon.

 

Załączniki