Uroczysta prezentacja kartki pocztowej emisji "160. rocznica bitwy pod Węgrowem"
Filatelistyka

Uroczysta prezentacja kartki pocztowej emisji "160. rocznica bitwy pod Węgrowem"

Prezes oraz wiceprezes Poczty Polskiej, na zaproszenie węgrowskich samorządowców, wzięli udział w uroczystych obchodach rocznicy bitwy pod Węgrowem. To jedno z najbardziej znanych starć w trakcie Powstania Styczniowego, które było ostatnim i największym zbrojnym zrywem narodu polskiego przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.

Obchody 160. rocznicy bitwy pod Węgrowem odbyły się 19 stycznia br. w wirydarzu Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie. Z tej okazji Poczta Polska wprowadziła kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty, upamiętniającą polskich patriotów, uczestników starcia, które rozegrało się na tych ziemiach w 1863 r.

Świadomość narodowa i historyczna, ukształtowane na podłożu wspólnoty losów dziejowych narodu, to warunek trwałego funkcjonowania każdego społeczeństwa. Poczta, poprzez wyjątkową odsłonę emisji filatelistycznej „160. rocznica bitwy pod Węgrowem”, pragnie przypomnieć o tych patriotach, którzy wykazując się olbrzymim męstwem i odwagą, sprzeciwili się rosyjskiej władzy. Nasze wydawnictwo jest również symbolicznym wyrazem uznania i podziękowania dla przodków walczących o suwerenność Ojczyzny w czasach, kiedy wizja ta wydawała się być wyjątkowo odległa – podkreślił Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Powiększona kartka pocztowa została odsłonięta przez senator RP Marię Koc, prezesa Poczty Polskiej Krzysztofa Falkowskiego, starostę węgrowskiego Ewę Besztak i Leszka Redosza - przewodniczącego Rady Powiatu Węgrowskiego.

W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym umieszczono zdjęcie mogiły Powstańców Styczniowych, poległych w bitwie pod Węgrowem. Po lewej stronie widoczna jest akwarela Maksymiliana Oborskiego „Janko Sokół”. W części ilustracyjnej kartki przedstawiono anonimową litografię wiedeńską „Bitwa pod Węgrowem”. 

Poczta Polska honorując polskich bohaterów, uczestników zrywu niepodległościowego z 1863 r., wydaje w tym roku 3 kartki z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Oprócz emisji "160. rocznica bitwy pod Węgrowem” zaprezentowane zostanie także wydawnictwo „160. rocznica Powstania Styczniowego”. Spółka upamiętni również w ten sposób Stanisława Brzóskę – polskiego duchownego, generała i naczelnego kapelana województwa podlaskiego w trakcie Powstania z 1863 r.

Nie są to pierwsze wydawnictwa Poczty Polskiej honorujące zbrojną walkę Polaków o wolność i suwerenność Ojczyzny. Wśród wielu ostatnich emisji warto przypomnieć  walory poświęcone m.in. 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego, 78. rocznicy Powstania Warszawskiego czy 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia.