Ważne porozumienie ogłoszone. Poczta Polska na drodze do nowej mobilności
Najpierw audyt wyzwań i możliwości oraz stworzenie strategii, potem testowanie najlepszych rozwiązań, modernizacja floty pojazdów i budowa infrastruktury. Prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz oraz Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności ogłosili porozumienie o współpracy, której efektem ma być wprowadzenie narodowego operatora pocztowego na drogę do nowej mobilności.
Porozumienie podpisano podczas trwającego w Katowicach Kongresu Nowej Mobilności. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone transformacji transportu i logistyki, skupiające setki firm, organizacji i tysiące uczestników.
- Transformacja floty jest konieczna, to element szerszego planu transformacji Poczty Polskiej. Jesteśmy firmą logistyczną, gdzie mobilność jest wszystkim. Tradycyjne usługi, jak wysyłanie listów przechodzą w sferę cyfrową, więc Poczta potrzebuje nowej mobilności. Dlaczego? Bo nie zdigitalizujemy usług kurierskich czy gotówki, którą wozimy i całej serii innych usług. Dzisiejsze porozumienie to początek rocznego programu. Nasz cel to za rok wrócić tutaj i powiedzieć, co zrobiliśmy, co przetestowaliśmy i jakie rozwiązania z zakresu nowej mobilności wdrażamy - mówił prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.
Transformacja wymaga solidnych partnerstw
Prezes Mikosz podkreślił, że transformacja mobilności Spółki wymaga solidnych partnerstw technologicznych i biznesowych: - Największe wyzwanie jest w skali. Poczta Polska to ogromna organizacja i nie możemy sobie pozwolić na błędy przy takiej skali działalności. Mamy 7200 pojazdów i wydajemy ponad 1 mld złotych na transport – to jest druga pozycja pod względem wielkości na liście wydatków. Nowa mobilność jest dla nas ważna, bo jesteśmy firmą logistyczną i taką zostaniemy. Jesteśmy otwarci, możemy testować różne rozwiązania, nie tylko elektromobilność. I tu rola Stowarzyszenia (PSNM – przyp. red.), które będzie nas wspierać merytorycznie – dodał.
- Cieszymy się na tę współpracę. Poczta Polska ma przed sobą wiele wyzwań, ale też potencjał, by stać się liderem w dziedzinie nowej mobilności. Na początku chcemy zbadać, jakie są rzeczywiste potrzeby i możliwości, potem przetestujemy uzgodnione rozwiązania, a gdy będziemy pewni, że to te właściwe, będziemy rekomendować, by zostały wprowadzone w całej organizacji - mówił Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.
Pełnomocnik do spraw nowej mobilności
Główny cel współpracy to transformacja Spółki w kierunku zrównoważonego, nowoczesnego i zeroemisyjnego transportu. Zajmie się tym Pełnomocnik Poczty Polskiej ds. Nowej Mobilności, którym został Mariusz Gawlik.
Współpraca obejmie kilka kluczowych obszarów:
- strategia nowej mobilności – przygotowanie i wdrożenie planu dopasowanego do realnych potrzeb operacyjnych;
- analizy i wydarzenia branżowe – wspólne działania eksperckie;
- modernizacja floty i innowacyjne formy transportu – uwzględniające różne formy mobilności, a także automatyzację, technologie bezzałogowe i współdzielenie;
- infrastruktura ładowania – rozwój przy placówkach i punktach logistycznych;
- promocja marki – budowa wizerunku Poczty jako lidera zielonego transportu.
Skala działalności Poczty Polskiej
Poczta Polska to największa firma logistyczna w kraju. Dysponuje flotą ponad 5 tysięcy pojazdów własnych i 2,2 tys. pojazdów podwykonawców, które pokonują ok. 162 mln km rocznie – doręczając paczki i listy do klientów w każdej gminie w Polsce.
PSNM to eksperci od nowej mobilności
Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) to największa organizacja branżowa, kreująca rynek nowej mobilności w Polsce i w regionie CEE. Zrzesza ponad 250 przedsiębiorstw. Integruje środowisko producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów i dostawców usług ładowania, koncernów paliwowych i energetycznych.