„Szopki Krakowskie” na znaczkach Poczty Polskiej
5 stycznia br. Poczta Polska we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wprowadziła do obiegu znaczki okolicznościowe przedstawiające prace laureatów Konkursu Szopek Krakowskich.
Konkurs Szopek Krakowskich to wyjątkowe wydarzenie. Corocznie oceniany jest przez znamienite jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. W 2014 roku konkurs został doceniony i wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tradycja wykonywania szopek jest również pierwszym wpisem z Polski, który pojawił się na liście UNESCO.
– Poczta Polska poprzez emisję filatelistyczną „Szopki Krakowskie” podkreśla bogactwo naszego dziedzictwa kulturowego. Sztuka ludowa to wielka wartość, która zasługuje na docenienie i uznanie. Nowym znaczkiem pocztowym wyrażamy nasz podziw dla wyjątkowości krakowskiego folkloru – podkreśla Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Znaczek pocztowy wydany w trzech wersjach przedstawia wielopoziomowe, bogato zdobione budowle sakralne, które skonstruowane zostały z lekkich materiałów. Charakteryzują się fantazyjnie przetworzonymi i połączonymi ze sobą zminiaturyzowanymi elementami zabytkowej architektury Krakowa, w której scenerię wpisuje się scena Bożego Narodzenia.
W części ilustracyjnej znaczków umieszczono tytuł emisji „Szopki Krakowskie”, autorów oraz zdjęcie przedstawiające wyróżnione szopki bożonarodzeniowe. Trzem wersjom znaczków pocztowych towarzyszy również koperta z grafiką rynku głównego w Krakowie oraz datownik, w który została wpisana gwiazda.
Autorami szopek bożonarodzeniowych na znaczkach są: Józef Madej, Kazimierz Stopiński oraz Zbigniew Gillert. Wszystkie przedstawione prace laureatów pochodzą z Konkursu Szopek Krakowskich, który odbył się w 2021 roku. Autorem projektu znaczków jest Joanna Fleszar-Haspert.
Emisja filatelistyczna „Szopki Krakowskie” to nie pierwsza inicjatywa Poczty Polskiej promująca polską sztukę i kulturę ludową. 8 grudnia 2022 roku w siedzibie Urzędu Pocztowego w Łodzi odbyło się uroczyste otwarcie wystawy szopek bożonarodzeniowych, które zostały stworzone przez 30 popularnych polskich artystów ludowych. W ubiegłych latach Spółka poświęciła swoje emisje zdobieniom wielkanocnych pisanek, m.in. oklejankom łowickim, kraszankom kaszubskim, pisankom lipskim, łemkowskim oraz lubelskim.
O znaczku:
Autor projektu znaczka: Joanna Fleszar-Haspert
Liczba znaczków: 3
Wartość: 3,90 zł każdy
Nakład: 120 000 szt. każdego znaczka
Technika druku: offset
Format znaczka: 31,25 x 51 mm
Papier: fluorescencyjny
Arkusz sprzedażny: 6 znaczków
Data wprowadzenia do obiegu: 05.01.2023 r.