Prezes Poczty Polskiej: „Gotówka to nie relikt. To realna potrzeba i nasza przewaga”
4 września w Warszawie odbył się Kongres Obsługi Gotówki – najważniejsze branżowe wydarzenie poświęcone przyszłości gotówki w Polsce. W debatach udział wzięli przedstawiciele instytucji publicznych, sektora bankowego i operatorów usług. Jednym z mówców był prezes Poczty Polskiej, Sebastian Mikosz.
Podczas Kongresu Obsługi Gotówki prezes Poczty Polskiej, Sebastian Mikosz, podkreślił strategiczne znaczenie gotówki dla stabilności finansowej i operacyjnej kraju. – Nie idziemy za modą, idziemy za klientem. Gotówka to jeden z filarów transformacji Poczty Polskiej, a nie relikt przeszłości – zaznaczył.
Poczta Polska jest dziś jednym z największych operatorów logistyki gotówki w kraju. Jako jedyna instytucja w kraju posiada w swoich skarbcach depozyty NBP. Skala działania robi wrażenie:
- ok. 2,4 mln transportów gotówki rocznie;
- ok. 60 mld zł wypłacanych świadczeń gotówkowych z ZUS;
- ponad 1 700 klientów instytucjonalnych i komercyjnych.
Prezes Mikosz zapowiedział dalsze inwestycje w systemy wspierające automatyzację procesów oraz rozwój floty i infrastruktury skarbcowej: - Absolutnie nie mamy zamiaru z tego rynku wychodzić. Wręcz przeciwnie. Mamy plan inwestycji w obsługę gotówki – zarówno w cash-in-transit, jak i gotówki B2C. (...) Wszędzie tam, gdzie będą instytucje czy biznesy, które wycofują się z gotówki, chociażby banki, które nie chcą mieć w oddziałach obsługi gotówkowej – my chcemy tam wchodzić.
Poczta Polska przypomina, że jej placówki często są jedynym punktem wypłat gotówki tam, gdzie zniknęły oddziały banków i bankomaty.