Pracownicy Poczty Polskiej nagrodzeni Medalami Prezydenta RP za Ofiarność i Odwagę
Pracownicy Poczty Polskiej nie tylko doręczają listy i paczki, ale także pomagają klientom w trudnych sytuacjach, w tym takich, w których zagrożone jest ich zdrowie i życie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat 60 osób pracujących w Poczcie Polskiej otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę, przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej osobom, których postawa zasługuje na szczególne uznanie.
Medale przyznawane są za zasługi w ratowaniu mienia lub ludzkiego życia. Za 2021 r. nagrodzonych zostało sześć osób.
– Wśród pracowników Poczty Polskiej mamy prawdziwych bohaterów, którym w sposób szczególny należą się słowa uznania. W gronie pocztowców są tacy, którzy w ubiegłym roku, narażając własne życie i zdrowie, uratowali nieznane im wcześniej osoby z płonących samochodów, czy domów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat 60 pracowników Poczty zostało wyróżnionych przez Prezydenta RP Medalem za Ofiarność i Odwagę. Nie są to zatem jedynie chlubne wyjątki. Pocztowcy rzeczywiście są blisko ludzi i spieszą z pomocą, gdy widzą, że dzieje im się krzywda – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Wśród nagrodzonych za 2021 r. znajdują się m.in.: Ireneusz Szymański – listonosz z UP Jeziorany, Lucjan Antczak – kwalifikowany pracownik ochrony w sekcji ochrony Kalisz, Helena Rywacka z FUP Warszawa 89 oraz Przemysław Golec z Regionu Dystrybucji Katowice - sortownia w Zabrzu.
Ireneusz Szymański pracuje w Poczcie Polskiej już ponad 25 lat. Jest doświadczonym listonoszem. Wykazał się szczególną odwagą w czasie pożaru. Ogień wybuchł w budynku, do którego pracownik Poczty Polskiej doręczał korespondencję. Listonosz pomógł opuścić budynek trzem przestraszonym osobom i bezzwłocznie wezwał służby ratownicze. Pomógł pomimo tego, że pożar zagrażał jego zdrowiu i życiu.
Lucjan Antczak związany z Pocztą Polską od 2014 roku. Aktualnie jest kwalifikowanym pracownikiem ochrony w sekcji ochrony Kalisz. Przejeżdżając w czasie pracy obok płonącego samochodu z dwójką pasażerów w środku, od razu podjął akcję gaśniczą i ratunkową. Straż Pożarna tylko dogasiła pożar. Gdyby nie jego postawa – szybkie, skuteczne działanie i nieoglądanie się na innych – losy dwójki osób z samochodu mogłyby potoczyć się tragicznie.
Helena Rywacka pracuje w FUP Warszawa 89. W Poczcie Polskiej jest zatrudniona od 12 lat. Wykazała się odwagą w czasie napadu rabunkowego. Gdy zamykała placówkę, została zaatakowana przez napastnika uzbrojonego w gaz, domagającego się pieniędzy. Pomimo jego agresji nie przestraszyła się, zachowała zimną krew i uruchomiła cichy alarm. W rezultacie przestępcy udało się zrabować tylko niewielką ilość gotówki.
Przemysław Golec – w Poczcie Polskiej od 2019 roku – w ubiegłym roku pracował na stanowisku listonosza w Radlinie (woj. śląskie). Obecnie jest zatrudniony w Regionie Dystrybucji Katowice - sortownia w Zabrzu. Pan Przemysław, obsługując rejon doręczeń, usłyszał wybuch w domku jednorodzinnym. Jak się później okazało był to wybuch gazu. Gdy nasz bohater zauważył w płonącym domu człowieka, nie wahał się pośpieszyć mu z pomocą. Pomimo tego, że mieszkaniec, z powodu ciężkiego szoku, nie chciał opuścić domu, Panu Przemysławowi udało się uratować poszkodowanego zanim zawalił się strop. Uratował ludzkie życie – narażając własne bezpieczeństwo.
- Wszyscy, którzy otrzymali medale za Ofiarność i Odwagę – nie tylko za miniony rok - to dobrzy pracownicy i skromne osoby. Każdy z nich myśli, że nie zrobił nic szczególnego – po prostu zachowali się przyzwoicie i tak jak należało – mówi rzecznik Poczty Polskiej, Daniel Witowski.
Poczta Polska dba o to, aby być jak najbliżej klientów. Także osób, które są zagrożone np. cyfrowym wykluczeniem społecznym. Tylko w ostatnim czasie Spółka współpracowała z podmiotami, które ułatwiały klientom składanie wniosków o świadczenia przyznawane w ramach programu „500+” oraz programu „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” (współpraca z ZUS), a także uczestniczyła w pracach związanych z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań (współpraca z Głównym Urzędem Statystycznym). Cały czas Spółka angażuje się także w doręczanie pulsoksymetrów osobom chorym na COVID-19. Poczta Polska umożliwia także doręczanie przesyłek (listy nierejestrowane, listy rejestrowane, przesyłki z zadeklarowaną wartością) i przekazów pocztowych do osób z niepełnosprawnością, z pominięciem oddawczej skrzynki pocztowej oraz bez konieczności odbierania przesyłek w placówce pocztowej.