Prace młodych artystów trafią na znaczki pocztowe
W czerwcu zakończyła się 4. edycja konkursu plastycznego „Świat oczami młodych”. Konkurs dla młodych artystów to inicjatywa Poczty Polskiej oraz Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Zwycięskie prace zostaną we wrześniu uwiecznione na znaczkach pocztowych.
Tegoroczna edycja konkursu miała specjalny wymiar, ponieważ zorganizowana została w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Nie ograniczyło to jednak zainteresowania rywalizacją – prace zgłosiło ponad 800 osób. Spośród nich komisja wyłoniła 13 najlepszych.
Nagrody główne trafią we wrześniu br. - podczas prezentacji już wyprodukowanych znaczków do zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach: Roberta Kołdrasa z Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” (kategoria poniżej 12 lat), Anny Pietroń ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej (kategoria 12-15 lat) oraz Klaudii Peterko z II Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku (kategoria 16-19 lat).
– Seria „Świat oczami młodych” to zarazem emisja filatelistyczna jak i projekt edukacyjny skierowany do młodzieży. Idea, aby pozwolić młodym twórcom zaprojektować znaczek pocztowy z rysunkiem nawiązującym do ważnych społecznie tematów, zrodziła się z połączenia pomysłu Poczty Polskiej i Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Żywię nadzieję, że podobnie, jak 3 poprzednie edycje znaczków tej serii, tegoroczna propozycja będzie cieszyć się dużym uznaniem. Oczywiście gratuluję zwycięzcom, którzy wykazali się ogromną wrażliwością i talentem. Z niecierpliwością czekam na znaczki ze zwycięskimi pracami, które wprowadzimy do obiegu we wrześniu – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Komisja przyznała również 10 wyróżnień. Docenieni zostali:
- Aleksandra Drelichowska, Szkoła Podstawowa w Sadlnie (województwo wielkopolskie);
- Olga Gołębiewska, Publiczna Szkoła Podstawowa w Winnicy (województwo mazowieckie);
- Maria Jackowska, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (województwo podlaskie);
- Filip Kołakowski, Szkoła Podstawowa w Lucynowie (województwo mazowieckie);
- Karolina Melka, Szkoła Podstawowa w Charłupi Wielkiej (województwo łódzkie);
- Filip Michalski, II Liceum Ogólnokształcące w Rybniku (województwo śląskie);
- Milena Orzechowska, Szkoła Podstawowa w Żurawiczkach (województwo podkarpackie);
- Tobiasz Przybyłek, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy we Włocławku (województwo kujawsko-pomorskie);
- Marta Wesołek, Szkoła Podstawowa nr 77 w Poznaniu (województwo wielkopolskie);
- Miłosz Żebrowski, Szkoła Podstawowa w Antoniach (województwo mazowieckie).
W konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych” co roku poruszane są ważne społecznie tematy. Konkurs nie tylko edukuje młodzież w wybranych sprawach, ale stwarza jej możliwość wypowiedzi i dyskusji. Czwarta edycja konkursu organizowana pod hasłem „Wolontariat” poświęcona jest tematyce wolontariatu w różnych jego aspektach tj.: idee jakie za sobą niesie, przykłady działań wolontariackich, a także korzyści zarówno dla beneficjentów, jak i samych wolontariuszy.
Konkurs „Świat oczami młodych” to jedyna w swoim rodzaju możliwość samodzielnego zaprojektowania znaczka przez młodzież. Trzy najlepsze projekty wraz z nazwiskami ich autorów znajdą się na walorach wydanych przez Pocztę Polską we wrześniu tego roku w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Będą one dostępne w sklepie internetowym i sklepach filatelistycznych na terenie całego kraju.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznik Praw Dziecka.