Polski badacz Dalekiego Wschodu na znaczku pocztowym
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek obiegowy emisji „Michał Jankowski (1842-1912)”. Najnowszy walor filatelistyczny, wydany w nakładzie 10 mln egzemplarzy, trafi do placówek pocztowych w całym kraju i bez wątpienia przyczyni się do popularyzacji historii wybitnego polskiego badacza rosyjskiego Dalekiego Wschodu.
Autor projektu, Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku zdjęcie Michała Jankowskiego oraz zarys mapy Kraju Nadmorskiego (najbardziej wysuniętej na wschód części Federacji Rosyjskiej) z widocznym Półwyspem zawdzięczającym swoją nazwę nazwisku bohatera najnowszego wydawnictwa filatelistycznego Spółki. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona pomnik Michała Jankowskiego, znajdujący się w dawnym miejscu jego zamieszkania, gdzie założył hodowlę jeleni i koni oraz tablicę informacyjną z monumentu i tłumaczenie napisu: Był szlachcicem w Polsce, zesłańcem na Syberii, dom i sławę znalazł w Kraju Ussuryjskim. To co zebrał niech będzie przykładem dla przyszłych gospodarzy tej ziemi.
– Najnowszy znaczek obiegowy Poczty Polskiej prezentuje naszego kolejnego wybitnego rodaka Michała Jankowskiego, który za walkę o wolność i niepodległość Polski został zesłany na Syberię. Jest on jedną z najciekawszych postaci w historii Dalekiego Wschodu, charakteryzującą się niespotykaną, prawdziwą pasją odkrywcy, a jednocześnie prawie nieznaną w Polsce. Wydawnictwo filatelistyczne upamiętniające wybitnego naukowca i przedsiębiorcę powstało w ścisłej współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i wpisuje się w promowanie wiedzy o tych powszechnie znanych i nieznanych jeszcze Polakach, którzy swoje życie, nie z własnego wyboru, wiedli poza Polską, a w przypadku Jankowskiego - na dalekiej Syberii – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Michał Jankowski, żyjący w latach 1842-1912, był wybitnym pionierem rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię, gdzie po odbyciu kary osiedlił się na stałe. Założył pierwszą w carskiej Rosji plantację żeń-szenia oraz prowadził hodowlę koni i jeleni wschodnich. Jego imieniem, jako odkrywcy, nazwano kilka gatunków ptaków, motyli, szczyt górski, a nawet sam półwysep Sidemi nad Morzem Japońskim – obecnie Półwysep Jankowskiego.
15 września 1991 roku – w 150. rocznicę urodzin Michała Jankowskiego – na półwyspie jego imienia, w okolicach Władywostoku, odsłonięto pomnik na cześć zasłużonego Polaka. Pamięć o rodzinie Jankowskich jest tam starannie pielęgnowana.
W 2018 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Polacy na Syberii”. Wydawnictwo upamiętniało postać Wacława Sieroszewskiego – działacza niepodległościowego, zesłańca, badacza dalekich kultur i narodów, a także pisarza i odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari V kl. senatora Rzeczypospolitej. Znaczek poświęcony M. Jankowskiemu wpisuje się tematyką w powyższą serię.
O znaczku:
autor projektu: Jan Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość: 1 zł
nakład: 10 000 000 szt., powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 25 marca 2021 r.