Pocztowiec z Powstania Warszawskiego. Poczta Polska przywraca pamięć o bohaterach
Poczta Polska ponownie odsłania swoje archiwum, jedno z największych w Polsce, które dokumentuje nie tylko historię Spółki, lecz także losy jej Pracowników, nieodzownie związane z dziejami Polski. Zbiory obejmują niepublikowane dotychczas dokumenty, a wśród najnowszych odkryć znajduje się teczka osobowa uczestniczki Powstania Warszawskiego.
W aktach pracowniczych sprzed 90 lat, przechowywanych w Archiwum Poczty Polskiej, odnaleziono dokumenty Jadwigi Poboży, łączniczki z Powstania Warszawskiego. Dokumenty pochodzące z Katowic sugerują, że mogła być zatrudniona na Śląsku jako telefonistka. Kurs na to stanowisko ukończyła w styczniu 1936 roku w Warszawie. W jej teczce znajduje się świadectwo urodzenia, świadectwo ukończenia gimnazjum, protokół Komisji Egzaminacyjnej IV Kursu Telefonistek oraz zdjęcie do legitymacji służbowej nr 15279.
Jadwiga Poboży (1915-1944)
Urodzona w Warszawie na Woli. W czerwcu 1935 r. ukończyła sześć klas prywatnego Żeńskiego Gimnazjum im. Królewny Anny Wazówny w Warszawie. Warto tutaj wspomnieć o samym gimnazjum – „Nadrzędnym celem szkoły było zapewnienie uczennicom wysokiego poziomu nauczania z równoczesnym kształtowaniem ich cech osobowości tak, aby stały się wartościowymi członkami społeczeństwa, a więc osobami wykształconymi, posiadającymi cechy tak ważne w życiu jak: odpowiedzialność, pracowitość, aktywność, tolerancja. Kobietami, które stawiają na poczesnym miejscu religię i patriotyzm”.
Jadwiga Poboży zginęła w Powstaniu Warszawskim w 1944 r. Z informacji zawartych w Instytucie Pamięci Narodowej dowiadujemy się, że zmarła ona 30 sierpnia na skutek ran postrzałowych w okolicy serca. Została pochowana w trakcie Powstania na prowizorycznym cmentarzu mieszczącym się w ogródku na ul. Mokotowskiej 48 (Aleje Ujazdowskie 37). Ekshumowana w kwietniu lub maju 1945 r. przez rodzinę i przeniesiona na Cmentarz Wolski.