Poczta Polska zorganizowała w Szczecinie wystawę poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”
Zostały wydane w różnych latach, ale wszystkie łączy jedna idea – przywrócenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Od wczoraj wyjątkowe reprodukcje wydawnictw filatelistycznych związanych z postaciami żołnierzy „drugiej konspiracji” można oglądać w UP w Szczecinie. To część ogólnopolskiej akcji informacyjnej, w ramach której Spółka chce ocalić od zapomnienia „Wyklętych”.
Szczecin to kolejne miasto - po Warszawie, Bydgoszczy i Gorzowie - w którym prezentowana jest wystawa przygotowana przez Pocztę Polską. Na wystawę składa się 9 plansz, na których przedstawiono reprodukcje wszystkich znaczków jakie od 2016 roku zostały wyemitowane przez Spółke w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”.
Pierwszy walor z cyklu „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” poświęcony był majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka”. W roku 2019 spółka wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. W 2021 roku na walorze znalazła się postać pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Temat uzupełniają też znaczki z serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” z 2017 roku, z ryngrafami por. Franciszka Majewskiego ps. „Słony”, st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój”, z roku 2018 z ryngrafami rtm. Witolda Pileckiego ps. „Witold” i Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz z 2020 roku z ryngrafami ks. kpt. Władysława Gurgacza ps. „Sem” i por. Henryka Jastrzębskiego ps. „Zbych”. Poza obiema seriami w 2017 roku ukazał się znaczek z Franciszkiem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”.
Ekspozycja ma charakter edukacyjny i w zamyśle jej autorów ma wywoływać refleksję, popularyzować historię podziemia antykomunistycznego oraz przybliżać sylwetki jego członków.
Wystawę można obejrzeć w holu Urzędu Pocztowego Szczecin 1, ul. Bogurodzicy 1.
Z okazji zorganizowanej ekspozycji w Szczecinie została wydana kartka oraz datownik okolicznościowy. Autorem obu projektów jest Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki Pan Dariusz Janowski.
Wstęp jest bezpłatny i możliwy w godzinach pracy placówki.
Ekspozycja w Szczecinie zakończy się 24 kwietnia br.