Poczta Polska zaprezentowała nowy znaczek „Święty Archanioł Gabriel – patron pocztowców i filatelistów”
14 października br., przy okazji corocznych obchodów Dnia Łącznościowca w Katowicach, zostanie zaprezentowany nowy znaczek Poczty Polskiej „Święty Archanioł Gabriel – patron pocztowców i filatelistów”.
Na nowym znaczku Roch Stefaniak, autor projektu, przedstawił postać Świętego Archanioła Gabriela. Podstawą do stworzenia waloru stał się wizerunek znajdujący się na sztandarze Poczty Polskiej, którego autorem jest franciszkanin o. Tomasz Jank – Gwardian Klasztoru i Rektor Kościoła św. Trójcy w Gdańsku.
Emisja pocztowa wydawana jest w związku z przypadającą 9 grudnia – 50. rocznicą ogłoszenia przez papieża Pawła VI, Archanioła Gabriela patronem środków społecznego przekazu, poczty i filatelistów. Uczynił to na prośbę filatelistów austriackich w 1972 roku, wydając brewe apostolskie „Quandoquidem mortalium vita". Takie powiązanie wynika z roli i sposobu przedstawiania Św. Gabriela w tradycji ikonograficznej, jako uskrzydlonej postaci, która z nieba schodzi na ziemię, żeby przekazać ludziom wiadomości od Boga. Wnioskodawcą tematu emisji był Ogólnopolski Klub Zbieraczy Znaków Pocztowych o Tematyce Religijnej "Święty Gabriel".
Wizerunkowi archanioła towarzyszą atrybuty: berło (symbol nadanej mu przez Boga władzy); lilia (pokój) oraz gałązka oliwna lub gałązka palmowa. W ikonografii czasami uwzględnia się również trąbę, harfę lub zwój (symbol wiedzy i mądrości).
Motywy religijne są częstym tematem znaczków pocztowych, jednak obecna emisja Poczty Polskiej jest wyjątkowa. Przedstawia bowiem jednego z najpopularniejszych aniołów, który kojarzony jest z tak poważnymi sprawami, jak zmartwychwstanie, zwiastowanie, miłosierdzie, kara, śmierć i objawienie. Imię Gabriel oznacza: „Bóg jest moją siłą”, „mąż Boży”, „wojownik Boży”. Jest jednym z najwyższych rangą aniołów, zgodnie z tradycją chrześcijańską zaliczony został do grona trzech archaniołów o szczególnym znaczeniu.
Pod koniec października Poczta wprowadzi specjalne foldery – z nowodrukiem i arkuszem nieperforowanym, które będą dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej i na www.filatelistyka.poczta-polska.pl
O znaczku:
autor projektu: Roch Stefaniak
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 128 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 45 x 45 mm, w tym koło o średnicy 40 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 8 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 18 października 2022 r.