Poczta Polska z Regulaminem Wynagradzania i znacznie mniejszą skalą zwolnień
4 marca br. zarząd Poczty Polskiej podjął uchwały o wprowadzeniu Regulaminu Wynagradzania i związanym z nim procesem Grupowych Wypowiedzeń Zmieniających. Zapowiedział też czasowe zamrożenie realizowanego obecnie w Spółce Programu Dobrowolnych Odejść i Zwolnienia Grupowego.
Wypowiedziany ponad pół roku temu przez zarząd Poczty Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy przestał obowiązywać wraz z końcem ubiegłego miesiąca. Był to dokument z 2015 r., który według zarządu nie zawierał uczciwych, rynkowych zasad wynagradzania i premiowania. Mimo 11 spotkań ze stroną związkową, zespół negocjacyjny pod kierownictwem wiceprezes ds. zasobów ludzkich Joanny Drozd, nie wypracował porozumienia w tym zakresie.
- Sprawę tak ważnych dla wszystkich wynagrodzeń pracowniczych niektórzy związkowcy sprowadzili w ostatnim czasie do absurdalnej kwestii wyboru sali. Mimo to nie odchodzimy od stołu negocjacyjnego i w drugiej połowie roku chcemy wrócić do rozmów o ZUZP – mówi wiceprezes Drozd.
Równolegle, od stycznia zarząd spółki prowadził ze związkami konsultacje w sprawie Regulaminu Wynagradzania. 3 marca minął termin, w którym związki zawodowe mogły przekazać swoje stanowiska w sprawie projektu regulaminu. Z przysługującego prawa skorzystało 6 z niemal 100 organizacji związkowych działających w Poczcie, w tym 2 związki reprezentatywne.
– Zdecydowaliśmy się na konsultacje Regulaminu Wynagradzania w poczuciu odpowiedzialności za wszystkich pracowników, chcąc uniknąć niekorzystnej dla nich tymczasowej polityki wynagradzania – powiedziała Joanna Drozd. – 28 lutego spotkaliśmy się ze związkami zawodowymi, by omówić realne, możliwe do spełnienia warunki. Niestety, związki zawodowe kolejny raz wykazały się brakiem zrozumienia sytuacji, w której znajduje się Spółka – dodaje wiceprezes.
Zgodnie z prawem, złożenie przez dwie reprezentatywne organizacje odrębnych stanowisk, umożliwiło zarządowi ogłoszenie 5 marca Regulaminu Wynagradzania, który formalnie obowiązuje od 1 marca.
Zarząd w komunikacji z pracownikami podkreśla, że wszyscy pracownicy Poczty otrzymają wynagrodzenia za marzec w wysokości nie mniejszej, niż w miesiącu poprzednim i nikt z zatrudnionych nie będzie na wprowadzanych zmianach stratny.
Razem z uchwałą o przyjęciu Regulaminu Wynagradzania zarząd Poczty Polskiej zdecydował o rozpoczęciu Grupowych Wypowiedzeń Zmieniających, które przy tak dużej skali firmy, są niezbędne do zmiany obecnych warunków wynagradzania.
– Proces wypowiedzeń zmieniających może budzić wiele emocji, ale ma on na celu wyłącznie zmiany zapisów obowiązujących w umowach naszych pracowników. Nie ma on nic wspólnego z redukcją zatrudnienia. To tylko formalność – przekonuje Joanna Drozd.
Potwierdzeniem słów wiceprezes Poczty Polskiej jest decyzja zarządu o tymczasowym zamrożeniu trwającego od stycznia Programu Dobrowolnych Odejść i zwolnienia grupowego. Dotąd programem zostało objętych ok. 5 tys. pracowników, z których 90 proc. przyjęło tę ofertę. Osoby, które nie przyjęły oferty, zostaną - zgodnie z zapowiedzią, objęte zwolnieniem grupowym. O ile nie zaistnieją nowe okoliczności, po analizach sytuacji finansowej i możliwości zachowania ciągłości operacyjnej, jesienią tego roku zostaną podjęte decyzje o ew. dalszej optymalizacji zatrudnienia.