Poczta Polska wprowadza emisję filatelistyczną Louis Pasteur 1822-1895
Operator Narodowy upamiętnia 200 rocznicę urodzin francuskiego chemika i prekursora mikrobiologii, wynalazcy pierwszej szczepionki ochronnej dla ludzi przeciwko wściekliźnie.
Poczta Polska w związku z ustalonym planem emisji filatelistycznych na rok 2021 wyemitowała znaczek pocztowy poświęcony Louisowi Pasteurowi. Jan Konarzewski, autor projektu zdecydował się na oszczędną, prostą formę znaczka obiegowego o nominale wynosi 30 gr. Przedstawił naukowca w tonacji granatowo-białej wśród rysunków narzędzi i przyborów pracy, jak strzykawka czy kolby okrągłodennej.
Najbardziej znany na całym świecie mikrobiolog stał się sławny dzięki kilku odkryciom. Zainicjował nowy dział chemii – stereochemię. Poświęcił się badaniom procesów fermentacji, opracował metodę konserwacji pożywienia poprzez obróbkę termiczną (zwany jest od nazwiska uczonego – pasteryzacją) oraz obalił teorię samorództwa drobnoustrojów. Za najważniejsze osiągnięcie uznawane są jednak wyniki prac z zakresu bakteriologii i wirusologii, które uwieńczone zostały opracowaniem pierwszej szczepionki ochronnej dla ludzi – przeciw wściekliźnie.
Emisja składa się ze znaczka, koperty FDC ze zdjęciem bakterii spod mikroskopu, natomiast w datowniku - schematyczny rysunek mikroskopu.
Pomysłodawcą wydania znaczka był dr hab. Tomasz Jagielski, kierownik Zakładu Mikrobiologii Medycznej w Uniwersytecie Warszawskim. Przewodniczy Komitetowi Organizacyjnemu międzynarodowej konferencji z okazji 200-lecia urodzin Ludwika Pasteura, która odbędzie się w Warszawie, w dniach 29-30 listopada br. (www.pasteur2022.com).
O znaczku
autor projektu: Jan Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość: 30 gr
nakład: wielomilionowy, powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 7 marca 2022 r.