Poczta Polska uczciła znakomity krakowski ród Tęczyńskich
Z okazji 700-lecia podkrakowskiej wsi Tenczynek, Poczta Polska prezentuje nowy znaczek okolicznościowy, który upamiętnia zasłużony dla Małopolski ród Tęczyńskich. Walor filatelistyczny o wartości 3,3 zł jest wydany w nakładzie 150 tys. egzemplarzy. Do obiegu trafia 28 czerwca 2019 r.
Na znaczku umieszczono herb Topór, którym Tęczyńscy posługiwali się od czasów średniowiecznych. Herb zawiera symbol topora bojowego ze złotym uchwytem na czerwonym tle. Wzdłuż górnej krawędzi znaczka znajduje się stylizowany napis: Ród Tęczyńskich.
– Na znaczkach pocztowych zazwyczaj upamiętniamy polskich bohaterów lub przełomowe wydarzenia w naszej historii. Tym razem Poczta Polska pragnie uczcić cały wielopokoleniowy ród, którego zasługi dla Polski, a zwłaszcza ziemi małopolskiej, są nie do przecenienia. Gmina Krzeszowice to miejsce, gdzie dziedzictwo Tęczyńskich jest obecne do dziś. Tenczynek, obchodzący właśnie swoje 700-lecie, przypomina nam o pięknych tradycjach i bogatej historii tego regionu – mówi Grzegorz Kurdziel, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej. – Przedstawiciel tego rodu, Jan Tęczyński, jako doradca królowej Jadwigi, był jednym z architektów zaproszenia Jagiełły na tron Polski i powstania Unii Polsko-Litewskiej. Ostatni z Jagiellonów jest założycielem Poczty Polskiej – dodaje Grzegorz Kurdziel.
Ród Tęczyńskich herbu Topór uznawany jest za najstarszy i najznakomitszy spośród rycerstwa polskiego. Tęczyńscy należeli do grona architektów polskiej sceny politycznej w XIV i XV w. Zapewniło im to miejsce w ścisłej elicie państwa. Kasztelan krakowski Jan z Tęczyna był jednym z czterech najbogatszych możnowładców w całym państwie – jego dobra obejmowały 3 zamki, 2 miasta, 35 wsi, kopalnie ołowiu i 2 dwory w Krakowie. Tęczyńscy przyczynili się do ewolucji średniowiecznego możnowładztwa w nowożytną magnaterię. Siedzibą rodu był zamek Tenczyn w Rudnie, którego ruiny można zwiedzać do dziś.
Poczta Polska 1 lipca br. wprowadza do obiegu znaczek okolicznościowy „450. Rocznica Unii Lubelskiej”. Unia Lubelska, zawarta między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim w 1569 roku, dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
O znaczku:
autor projektu znaczka: Jerzy Pietras
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 150 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 28 czerwca 2019 r.
To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.