Poczta Polska uczciła okolicznościowym znaczkiem udział naszego państwa w pracach Rady Bezpieczeństwa ONZ
Grafika budynku Siedziby Głównej ONZ w Nowym Jorku na tle kuli ziemskiej znalazła się na okolicznościowym znaczku Poczty Polskiej, który jest w sprzedaży od 29 grudnia ubiegłego roku. Autorem znaczka jest Andrzej Gosik. Najnowsza publikacja wpisuje się w strategiczne działania spółki, które zwracają uwagę na ważne wydarzenia w najnowszej historii Polski.
– Poczta Polska to jedna ze strategicznych spółek Skarbu Państwa. Ma do odegrania szczególną rolę, nie działa bowiem wyłącznie dla zysku, ale kieruje się również interesem społecznym. Dlatego emituje okolicznościowe kartki i znaczki, które przypominają Polakom o ich bohaterach, o ważnych rocznicach historycznych – powiedział minister Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
Rada Bezpieczeństwa jest jednym z głównych organów ONZ. Karta Narodów Zjednoczonych nakłada na Radę odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W skład Rady Bezpieczeństwa wchodzi 15 państw, z których pięć (Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania) posiada status stałych członków. Pozostałe dziesięć państw wybieranych jest przez Zgromadzenie Ogólne na dwuletnie kadencje, przy czym co roku wybieranych jest pięciu niestałych członków, których wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim pięć miejsc zawsze przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej.
– Wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019 odzwierciedla rosnące zaangażowanie naszego kraju na rzecz zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa. Ten wybór to dla nas nie tylko zaszczyt, ale także zobowiązanie – podkreślił minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP. Jak dodał, kilka dni temu prezydent Andrzej Duda wziął udział w pierwszej w tym roku otwartej debacie w Radzie Bezpieczeństwa, gdzie miał możliwość przedstawienia założeń, z którymi Polska szła do Rady Bezpieczeństwa.
Oprócz Polski, w swoich grupach regionalnych na kadencję 2018-2019, wybrane zostały Peru, Gwinea Równikowa, Wybrzeże Kości Słoniowej i Kuwejt. Ponadto w wyborach uzupełniających w Grupie Europy Zachodniej i Innych na 2018 rok wybrano Holandię. Nasza kadencja w Radzie rozpoczęła się 1 stycznia 2018 roku.
W przeszłości Polska była niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa w latach: 1946-47, 1960, 1970-1971, 1982-1983 oraz 1996-1997.
– Nie ulega wątpliwości, że decyzja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o wybraniu Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019 jest niezwykle istotna dla naszego państwa. Dlatego postanowiliśmy uczcić to wydarzenie emisją okolicznościowego znaczka – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.
Przed nami dwie niezwykle istotne daty: w tym roku świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 460. rocznicę powstania Poczty Polskiej. W związku z tym Poczta przygotowuje całą serię specjalnych znaczków związanych z tymi wydarzeniami.
Znaczki Poczty Polskiej od lat cieszą się uznaniem za ich wartość artystyczną. W ubiegłym roku Poczta Polska otrzymała trzy istotne wyróżniania:
- II miejsce w konkursie filatelistycznym Grands Prix de la Philatélie Belge et Européenne, w kategorii znaczki rytowane za emisję „450. rocznica urodzin Jana Jesseniusa (1566-1621)”. Emisja 2016 r., rytownik František Horniak;
- II miejsce w międzynarodowym internetowym konkursie EUROPA 2017 za emisję „Europa” („Zamki” – Pieskowa Skała). Emisja z 2017 r., według projektu graficznego: Karola Tabaki;
- nagrodę w konkursie „Dobry Wzór 2017”, w kategorii „Grafika użytkowa i opakowania”, za emisję „Polski design”, 2016 r., według projektu graficznego: Marzanny Dąbrowskiej.
Wydawnictwa Poczty Polskiej można kupić w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl