Poczta Polska: pomoc Fundacji „Pocztowy Dar” dla szpitala walczącego z COVID19
Fundacja „Pocztowy Dar” wsparła zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Decyzja o przekazaniu darowizny wpisuje się w działania Poczty Polskiej z obszaru odpowiedzialności społecznej, w tym na rzecz instytucji walczących z koronawirusem i zwiększających bezpieczeństwo Polaków. W sumie na ten cel, w postaci darowizn, przeznaczono dotychczas blisko 550 tys. złotych.
Fundacja „Pocztowy Dar” przekazała 100 tys. zł na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Środki finansowe zostały przekazane na zakup aparatu USG z systemem nawigacji igły oraz dwóch aparatów do wysokoprzepływowej donosowej terapii tlenem.
Aparat do wysokoprzepływowej donosowej terapii tlenem będzie wykorzystywany na potrzeby pacjentów zarażonym wirusem SARS-COV-2. Podanie pacjentom tlenu w dużych przepływach pozwala w wielu przypadkach uniknąć zastosowania leczenia respiratorem. Aparat USG z systemem nawigacji igły będzie również wykorzystywany w wysokospecjalistycznej diagnostyce pacjentów zarażonych wirusem i pozwoli na podawanie leków ratujących życie, dzięki centralnym wkuciom dożylnym lub dotętniczym.
– Poczta Polska aktywnie wspiera działania w walce z epidemią. Uczestniczy w przewożeniu urządzeń medycznych oraz środków ochrony osobistej, zaś pocztowe sortownie były wykorzystywane jako zaplecze magazynowe, do których trafiały materiały dezynfekcyjne i ochronne oraz urządzenia medyczne. Kolejne wsparcie finansowe ze strony Fundacji „Pocztowy Dar” na zakup nowego sprzętu dla szpitala w Bydgoszczy to bardzo dobra wiadomość dla chorych i medyków. To kolejny etap na drodze do naszego zdrowia i bezpieczeństwa – podkreśla Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
- Fundacja przekazała środki finansowe do leczenia pacjentów leczonych w szpitalu, zarażonych wirusem COVID-19. USG z systemem nawigacji umożliwia natychmiastową, wstępną diagnostykę patologii płuc, serca, naczyń oraz całej jamy brzusznej u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, także daje możliwość lekarzowi nawigacji przy cewnikowaniu żył oraz naczyń tętniczych. Z kolei dwa urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej (HFNOT), to nowa stosowana od około 10 lat metoda suplementacji tlenu u chorych z niewydolnością oddechową. Aparatura ta pozwala uzyskać duże (do 60l/min) przepływy w kaniulach donosowych oraz precyzyjnie ustawić duże stężenie tlenu w mieszaninie wdychanych gazów. Stanowisk dla pacjentów z COVID-19 w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 mamy 49, a środki finansowe otrzymane poprzez Fundację „Pocztowy Dar” z Poczty Polskiej, zostały przeznaczone na zakup wysokospecjalistycznego sprzętu, dzięki któremu możemy pomóc naszym pacjentom. W imieniu pracowników korzystających z ww. sprzętu oraz Zarządu Szpitala, dziękuję za zrozumienie i wsparcie w tym niezwykle trudnym dla nas wszystkich czasie – podkreśla dr n. med. Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy.
W maju ubiegłego roku Fundacja „Pocztowy Dar” zakupiła specjalistyczny sprzęt medyczny, tzw. analizator immunologiczny, który trafił do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Przy jego pomocy można dokładnie określić poziom przeciwciał Anty- SARS-CoV-IgA, Anty-SARS-CoV-IgG w osoczu krwi pochodzącym od ozdrowieńców i dzięki temu przygotować odpowiednie dawki leczniczego osocza, które będą przeznaczone dla chorych na COVID-19. RCKiK w Białymstoku przygotowuje takie preparaty dla pacjentów szpitali zakaźnych z całego kraju. Dotychczas analizator pozwolił na przebadanie 11 tys. próbek uzyskanych od ozdrowieńców z całego kraju. Są to próbki pozyskiwane w RCKiK w Białymstoku oraz próbki ze wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce.
– Fundacja „Pocztowy Dar” od 10 lat pomaga pocztowcom i ich rodzinom, a obecnie rozszerzyła swoją działalność o wsparcie na walkę z epidemią. Fundacja nie mogłaby pomagać tak wielu osobom, gdyby nie jej darczyńcy – zarówno pracownicy, którzy hojnie wspierają wszystkie nasze inicjatywy a także osoby niezwiązane z Pocztą Polską. Oprócz darowizn, przekazywanych przez Pocztę i Spółki z Grupy Poczty Polskiej, istotne jest wsparcie zarówno jednorazowych akcji jak i ciągłej, systematycznej pomocy. To ważny element w naszej działalności społecznej, w której kluczową rolę pełnią ludzie. Wierzymy, że działając razem pokonamy epidemię – mówi Bogusława Kłoda-Dębska, prezes Fundacji „Pocztowy Dar”.
Wsparcie Fundacji trafiło także do innych instytucji medycznych w Polsce: Szpitala Powiatowego w Rykach, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im.: NMP w Częstochowie, Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. doktora Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu i Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej – Szpitala Powiatowego im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Nisku. Przekazane fundusze przeznaczone zostały na zakup m.in.: pomp infuzyjnych i żywieniowych, sprzętu dla laboratorium do analiz oznaczania koronawirusa, defibrylatora do wyposażenia karetki, systemu jazdy do komory izolacyjnej służącego do transportu pacjentów oraz środków ochrony osobistej dla personelu medycznego i pacjentów. Niektóre z tych rzeczy posłużą nie tylko chorym na COVID19. Przez długie lata sprzęty zakupione dzięki Fundacji „Pocztowy Dar” będą mogły służyć szpitalom i ich pacjentom.