Poczta Polska oraz Archiwum Państwowe w Łodzi zapraszają na wystawę archiwalnych - wielkanocnych kart pocztowych
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy Region Sieci Poczty Polskiej w Łodzi oraz Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę „Wielkanocne Karty Pocztowe”. Zapraszamy do Urzędu Pocztowego Łódź 1 przy ul. Tuwima 38.
Wspólnie z łódzkim Archiwum Państwowym Poczta Polska przygotowała wyjątkową wystawę wielkanocnych pocztówek świątecznych. Kartki świąteczne to ważny element w polskiej tradycji Wielkanocnej. Zyskały popularność pod koniec XIX wieku najpierw w zachodniej Europie, a później również na ziemiach polskich. Były okazją do wysłania życzeń, pozdrowień, a w okresie przedświątecznym sposobem na okazanie pamięci o bliskich i znajomych. Znajdowały się na nich kolorowe grafiki a z czasem również fotografie, nawiązujące do popularnych świątecznych motywów. Oprócz życzeń wyrażonych poprzez „Wesołego Alleluja” czy „Wesołych Świąt” prezentowały ludowe sposoby obchodzenia świąt, wizerunki tradycyjnych świątecznych potraw oraz zwierząt kojarzonych z Wielkanocną - kurczaczków, zajączków i baranków. Najczęściej prezentowanym motywem były wielkanocne pisanki oraz bazie, pojawiające się na drzewach wraz z przychodzącą wiosną.
Na ekspozycję złożyło się 46 archiwalnych oraz 9 współczesnych kart pocztowych. Pocztówki archiwalne pochodzą z kolekcji archiwów rodzinno-majątkowych: Archiwum Potockich i Ostrowskich z Maluszyna oraz archiwów prywatnych i spuścizn przechowywanych w zasobie APŁ, m.in. z Archiwum: rodziny Bartoszewiczów, prof. Emila Stanisława Rappaporta, rodziny Biedermannów, prof. dr Tadeusza Hilarowicza oraz Anatola Gupieńca.
– Poczta Polska zachęca do wysyłania kartek świątecznych. Papierowa kartka z życzeniami to nie tylko wyraz pamięci o tych, którym nie możemy złożyć życzeń osobiście, ale również wspaniała pamiątka i świąteczna dekoracja. Kolorowe, pięknie wypisane i dostarczone przez listonosza tradycyjne pocztówki podkreślają niesamowity klimat zbliżających Świąt. W obecnych czasach zwyczaj wysyłania kartek świątecznych coraz bardziej zanika. Z okazji świąt coraz częściej wysyłamy życzenia przez SMS lub popularne komunikatory. Warto jednak powrócić do tradycji i przesłać bliskim kartkę z życzeniami, która z pewnością stanie się miłą niespodzianką – podkreśla Iwona Rasała, z-ca Dyrektora Regionu Sieci w Łodzi.
W grupie wydawców prezentowanych kartek znalazły się krakowskie Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich oraz Wydawnictwo Kart Polskich, warszawskie Aristique czy Zakłady Graficzne F. K. Ziółkowski, jak również Biuro Wydawnicze „Ruch” oraz Krajowa Agencja Wydawnicza.
Autorami projektów byli znani i cenieni polscy malarze, graficy i fotografowie: Anna Gramatyka- Ostrowska, Jan Czarnecki, Marta Orłowska-Gabryś, Tadeusz Biliński, Jan Marcin Szancer czy Krystyna Tarkowska.
– Święta Wielkiej Nocy to czas refleksji i jednocześnie czas nadziei. Czas kiedy w spokoju możemy spotkać się w rodzinnym gronie, kiedy możemy życzyć sobie nawzajem spokojnych i ciepłych Świąt. W przeszłości wielu z nas wyczekiwało w skrzynce na listy kartki świątecznej z życzeniami od rodziny i znajomych. Dzisiaj tradycja wysyłania kart pocztowych odżywa na nowo. Archiwum Państwowe w Łodzi kontynuując współpracę z Pocztą Polską Region Sieci w Łodzi przygotowało kolejną wystawę, tym razem kart Wielkanocnych, na którą serdecznie zapraszamy – mówi Bartosz Górecki, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi.
Wystawa będzie prezentowana do 15 kwietnia 2022 r. w Urzędzie Pocztowym Łódź 1, przy ul. Tuwima 38 w Łodzi.