Poczta Polska kultywuje wielkanocną tradycję świątecznym znaczkiem
20 marca Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Wielkanoc”. Walor wydany w wielomilionowym nakładzie trafił do placówek pocztowych w całym kraju. Wyjątkowy znaczek można też nabyć w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty.
Do stworzenia tegorocznej emisji wykorzystano fotografię fragmentu kwatery siedemnastowiecznego ołtarza głównego, mieszczącego się w kościele pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie. Barwna płaskorzeźba prezentuje scenę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Uzupełnieniem nowego znaczka jest limitowana wersja koperty FDC Pierwszego Dnia Obiegu, zaprojektowana przez Jarosława Ochendzana. W tle koperty przedstawiono zdjęcie pisanek barwionych metodą kraszenia. Wraz z wielkanocną emisją filatelistyczną pojawił się również okolicznościowy datownik, w którego grafice przedstawiono Baranka Bożego symbolizującego ofiarę Jezusa Chrystusa złożoną na krzyżu.
Zabytkowy kościół w projekcie wielkanocnego znaczka
Kościół pw. św. Jerzego jest najstarszym sakralnym zabytkiem Dzierżoniowa, nierozerwalnie związanym z historią miasta. Według miejskich legend kościół został wybudowany 1159 roku z polecenia księcia Bolesława Kędzierzawego. Pierwsza pewna wzmianka źródłowa o świątyni pochodzi z 1258 roku.
Wystrój kościoła prezentuje styl manieryzmu, baroku i klasycyzmu. W 1719 roku przystąpiono do budowy nowego ołtarza głównego. W ten sposób ołtarz z cyklem chrystologicznym został uzupełniony o nastawę o tematyce maryjnej. Przed ołtarzem Zbawiciela ustawiono więc ołtarz Matki Boskiej ze skrzydłami bocznymi.
Wielkanocne walory filatelistyczne Poczty Polskiej
Od lat Poczta Polska prezentowała na wielkanocnych znaczkach pocztowych polski folklor, ukazujący piękno polskiej sztuki ludowej. Na walorach wykorzystano m.in. pisanki opoczyńskie, kozienickie, opolskie, kurpiowskie, huculskie, łemkowskie, lubelskie i lipskie. W 2019 roku Spółka wyemitowała również znaczki pocztowe podkreślające wyjątkowość kaszubskiej obrzędowości wielkanocnej. W 2021 roku wydano znaczek pocztowy z grafiką prezentującą pisankę podhalańską, która kończyła cały cykl poświęcony regionalnym technikom zdobienia wielkanocnych jaj. W 2022 roku w projekcie znaczka pojawił się fragment fresku „Chwała Zmartwychwstałego Jezusa”, pochodzącego z kopuły kaplicy bocznej Najświętszego Sakramentu katedry w Rawennie we Włoszech.
O znaczku:
Autor projektu: Poczta Polska
Liczba znaczków: 1
Arkusz sprzedażny: 100 znaczków
Wartość: PRIORYTETOWY S
Nakład: wielomilionowy, powtarzalny
Technika druku: rotograwiura
Format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
Papier: fluorescencyjny
Data wprowadzenia do obiegu: 20 marca 2023 r.