Poczta Polska czci znaczkiem rocznicę Marii Skłodowskiej-Curie
7 listopada br. przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Poczta Polska wydaje okolicznościowy znaczek wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem.
Autorka znaczka, Agata Tobolczyk, zamieściła na nim portret noblistki odzwierciedlający dojrzałą kobietę i zarazem naukowca z ogromnym dorobkiem. Kolorystyka i oprawa graficzna nawiązującej do promieniowania radu i polonu – pierwszych pierwiastków radioaktywnych – odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie. W środku arkusika, na złotej folii został wytłoczony wizerunek medalu Nagrody Nobla. Na oprawie znajdują się urządzenia chemiczne – zdjęcia eksponatów znajdujących się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, które udostępniło Poczcie Polskiej materiały fotograficzne.
Maria Curie-Skłodowska jest jedyną kobietą uczonym uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 Wyjechała w 1891 roku studiować na Sorbonie. Żadna uczelnia na ziemiach polskich nie pozwalała wówczas studiować kobietom. Pierwszą Nagrodę Nobla przyznano jej w dziedzinie fizyki. Doceniono w ten sposób badania nad promieniotwórczością, które Maria prowadziła wraz z mężem Piotrem oraz Henrim Becquerelem. Drugą nagrodę Nobla otrzymała z chemii, za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości promieniotwórczych pierwiastków.
Zmarła 4 lipca 1934 r. Została pochowana w grobie rodzinnym na cmentarzu w Sceaux. Po latach, w 1995 r., szczątki Marii i Piotra zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu.
Poczta Polska wydała kilka emisji dedykowanych Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatnią z nich była wspólna emisja z Pocztą Szwecji wydana w 2011 r. pt.: „100-lecie Nagrody Nobla z chemii dla Marii Skłodowskiej-Curie”.
O znaczku:
autorka projektu: Agata Tobolczyk
liczba znaczków: 1
wartość: 6 zł
nakład: 180 000 szt.
technika druku: offset + hotstamping
format znaczka: 31,25 x 43 mm
arkusz sprzedażny: 8 znaczków + pustopole
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 7 listopada 2017 r.
To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl