Pierwsza w historii „Księga Kartek Pocztowych” już w sprzedaży
Poczta Polska przygotowała nie lada gratkę nie tylko dla filatelistów. Do rąk klientów trafia najnowsze wydawnictwo filatelistyczne – pierwsza w historii Spółki „Księga Kartek Pocztowych 2020”.
„Księga Kartek Pocztowych 2020” to zbiór wszystkich kartek pocztowych z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, wydanych przez Pocztę Polską w 2020 roku. Pierwsze tego typu wydawnictwo na rodzimym rynku ujrzy światło dzienne w tym roku i jest odpowiedzią na oczekiwania klientów i miłośników walorów filatelistycznych, którzy chcieli wzbogacić swoje kolekcje o zbiór kart pocztowych.
– Jestem zaszczycony mogąc oddać w ręce naszych Klientów pierwszą w historii Poczty Polskiej „Księgę Kartek Pocztowych”, która prezentuje wydawnictwa kartkowe wprowadzone przez Spółkę w 2020 roku. Mam nadzieję, że będzie to równie popularna pozycja wydawnicza, jak ciesząca się uznaniem „Księga Znaczków Pocztowych" – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Wzorowana na layoucie „Księgi Znaczków Pocztowych 2020” ma tworzyć z nią komplet wydawnictw filatelistycznych Poczty Polskiej z 2020 roku. Obie Księgi, według ekspertów, są ze sobą bardzo spójne graficznie. Różnice widać jedynie w objętości oraz formacie – „KKP 2020” jest nieco chudsza, ale za to szersza od swojej „znaczkowej” siostry.
Poczta Polska od 463 lat z dumą i pokorą służy polskiemu społeczeństwu, a od 162 robi to w sposób szczególny – poprzez swoje wydawnictwa filatelistyczne. „Księga Kartek Pocztowych 2020” jest najnowszym dzieckiem spółki, które – zamysłem jej autorów – ma pobudzać do myślenia, wzruszać, uczyć i podtrzymywać pamięć o najwybitniejszych Polakach i najważniejszych wydarzeniach w historii naszego kraju.
„KKP 2020” pokazuje kartki dedykowane rocznicom wydarzeń historycznych, honoruje postaci szczególnie zasłużone dla Polski i świata, przybliża istotne problemy obecnych czasów. Na szczególną uwagę zasługują pozycje odnoszące się do historii Polski: „100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski”, „100. rocznica Bitwy pod Komarowem”, czy „Grudzień ‘70”. Kartki honorujące wybitnych Polaków: „Dzień Pamięci o Majorze Hubalu”, „Stanisław Tadeusz Srzednicki h. Pomian – twórca sądownictwa w Odrodzonej Polsce”, „Pierwsza w II RP Dama Orderu Virtuti Militari – Teresa Grodzińska” są doskonałym przykładem wypełniania edukacyjnej misji Poczty Polskiej. Pozycje takie jak „Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin” wskazują natomiast na konieczność podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie znaczenia i wpływu zdrowia roślin na kwestie głodu,ubóstwa i bezpieczeństwa żywnościowego.
– Głównym celem, jaki przyświecał powstaniu tej publikacji była chęć wzmocnienia przekazu, jaki niosą ze sobą kartki pocztowe – pokazania, że polska filatelistyka świetnie radzi sobie w świecie zdominowanym przez Internet, urządzenia cyfrowe i nowoczesne technologie. Jej autorzy mają też nadzieję, że Księga dotrze nie tylko do filatelistów, ale także do tych, którzy już zapomnieli, że znaczek i kartka pocztowa są symbolem komunikacji między ludźmi - mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
To wyjątkowe wydawnictwo filatelistyczne – w numerowanej, limitowanej wersji 100 egzemplarzy – na 54 stronach prezentuje 23 emisje pokazane na 27 kartkach z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Każdej z emisji towarzyszy również datownik.
Księgę można nabyć na stronie filatelistycznego sklepu internetowego Poczty Polskiej (http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl). Cena wydawnictwa wynosi 299 zł.