Pieniny na nowych, majówkowych znaczkach Poczty Polskiej
W ramach kolejnej odsłony cyklu „Piękno Polski”, Poczta Polska zaprasza do malowniczych Pienin – niewielkiego, ale pełnego uroku pasma górskiego Karpat. To kolejna część serii znaczków, których celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe zakątki naszego kraju, zachęcenie do ich odwiedzenia oraz pogłębienia wiedzy o lokalnej przyrodzie, historii i kulturze.
Tuż przed majówką, Poczta Polska wprowadza do obiegu sześć znaczków z barwnymi fotografiami ukazującymi piękno tych malowniczych gór. Serię uzupełniają trzy koperty pierwszego dnia obiegu (FDC) z fotograficznymi motywami podkreślającymi naturalny i krajobrazowy charakter tego regionu. Znalazły się na nich zdjęcia: sokoła wędrownego, panoramy Trzech Koron – prezentującej masyw i otaczające doliny, oraz widoku z Sokolicy – z charakterystyczną sosną na krawędzi urwiska. Całość dopełnia okolicznościowy datownik, w którego grafice wykorzystano regionalne motywy ozdobne.
Kolekcja nie tylko ukazuje niezwykłe pejzaże Pienin, ale także zachęca do odkrywania ich licznych atrakcji – od górskich ścieżek, przez zabytkowe budowle, po unikalne gatunki fauny i flory. Wybrane motywy sprawiają, że każdy – od miłośników przyrody, przez rodziny z dziećmi, po entuzjastów aktywnego wypoczynku – znajdzie tu coś dla siebie.
Atrakcje przedstawione na znaczkach:
- Sokolica
Pierwszy znaczek ukazuje Sokolicę – symbol Pienin. Charakterystyczna, samotna sosna rosnąca na krawędzi skalnej półki przyciąga wzrok i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów widokowych w okolicy. Na szczycie rośnie też kilka reliktowych sosen, z których najstarsze, według badań z lat 1995–1996, liczyły około 550 lat, co czyniło je najstarszymi sosnami w Polsce. Krótki, lecz stromy szlak prowadzi na szczyt (747 m n.p.m.), skąd rozciąga się zapierająca dech panorama przełomu Dunajca. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć także Tatry i Spisz. - Pieniny (panorama pasma)
Drugi znaczek prezentuje szeroki widok na łagodne, zaokrąglone grzbiety Pienin – krajobraz pełen pastelowych barw i miękkich linii. Liczne szlaki turystyczne umożliwiają zwiedzanie wapiennych skałek i wąwozów Pienińskiego Parku Narodowego, idealnego dla miłośników pieszych wędrówek i rodzinnych wycieczek. - Trzy Korony
Trzeci znaczek przedstawia majestatyczny masyw Trzech Koron – najwyższe wzniesienie Pienin (982 m n.p.m.). Pięć wierzchołków, z których najważniejszy – Okrąglica – posiada platformę widokową, umożliwia podziwianie Dunajca, pobliskich połonin, ale i odległych szczytów Tatr. Wejście na Trzy Korony to obok spływu Dunajcem, obowiązkowy punkt każdej wycieczki w Pieniny. - Niepylak Apollo
Czwarty znaczek ukazuje motyla Niepylaka Apollo – króla górskich łąk. Jego białe skrzydła z czerwonymi oczkami są łatwo rozpoznawalne. Można go spotkać od czerwca do sierpnia na słonecznych polanach. Obserwacja tego rzadkiego gatunku to nie lada gratka dla miłośników przyrody i fotografów. Pieniny są jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można go jeszcze zobaczyć. - Przełom Dunajca
Piąty znaczek przedstawia spływ przełomem Dunajca – malowniczą trasę flisacką, wiodącą wśród stromych, skalnych ścian. Flisacy umilają spływ turystom, snując opowieści o lokalnych legendach oraz o dawnych tradycjach. To jedna z największych i najbardziej charakterystycznych atrakcji Pienin. - Zamek Czorsztyn
Ostatni znaczek ukazuje ruiny Zamku Czorsztyn – gotycko-renesansowej warowni z XIV wieku, położonej nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zamek niegdyś strzegł granicy i kontrolował skrzyżowanie ważnych szlaków handlowych prowadzących na Węgry. Zachowane baszty i mury obronne pozwalają dziś poczuć klimat dawnych czasów oraz podziwiać widoki na jezioro i sąsiedni Zamek w Niedzicy.
Znaczki z serii „Piękno Polski" będą zachwycać zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów historii, architektury oraz fotografii krajobrazowej. W ubiegłym roku Poczta Polska wydała serię promującą atrakcje Ziemi Świętokrzyskiej, zachęcając do odkrywania takich miejsc jak Park Etnograficzny w Tokarni, Sandomierz czy Rezerwat „Karczówka”. W 2013 roku w serii zaprezentowano atrakcje Lubelszczyzny, a rok wcześniej Podlasia.
Piękno Polski
autor projektu: Joanna Fleszar - Haspert
liczba znaczków: 6
wartość: 4,90 zł każdy
nakład bloku: 90 000 szt. tj. 540 000 szt. znaczków
technika druku: offset
format znaczka: 51 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
forma wydawnicza: blok
format bloku: 149 x154 mm
data wprowadzenia do obiegu: 30 kwietnia 2025 r.