Oświadczenie Poczty Polskiej
W związku z publikacjami m.in. tvn24.pl i „Gazety Wyborczej” na temat złożenia zawiadomień do prokuratury w związku z działaniami Zarządu Poczty Polskiej na rzecz przygotowań do obsługi wyborów korespondencyjnych Spółka oświadcza, że - jako wyznaczony operator pocztowy - jest zobowiązana do realizacji zadań, jakie wynikają z ustaw i obowiązującego prawa. Będąc częścią strategicznej infrastruktury Państwa Polskiego Spółka realizuje m.in. szereg usług na rzecz Państwa i Obywateli RP.
1. W ramach przygotowań do wyborów na Prezydenta RP wypracowywane były - we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych - szczegółowe rozwiązania w zakresie możliwości obsługi procesu wyborczego przez Pocztę Polską.
2. Poczta Polska realizowała czynności niezbędne do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 2020 r., w oparciu o decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku, nr BPRM.4820.2.3.2020, wydaną na podstawie art. 11 ust. 2, w związku z art. 11 ust. 2a, ust. 3 ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego, zawierającą polecenie, realizacji działań zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie w 2020 roku w trybie korespondencyjnym. Decyzja rodziła po stronie Poczty Polskiej S.A. powstanie obowiązku prawnego skutkującego wykonaniem polecenia opisanego w jej osnowie.
3. W celu realizacji polecenia zawartego w decyzji, w czasie wynikającym z treści postanowienia Marszałka Sejmu z dnia 5 lutego 2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r. oraz w związku z jego natychmiastową wykonalnością, Poczta Polska S.A. podjęła szereg niezbędnych działań zmierzających do należytego przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w trybie korespondencyjnym, w szczególności przygotowała m.in. struktury organizacyjne i niezbędną infrastrukturę, w tym także opracowała projekty procedur dla poszczególnych etapów planowanego procesu wyborczego.
4. Proces wdrażania przez Pocztę Polską S.A. decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r., tak jak inne sfery działania Spółki, był nadzorowany przez organy Spółki oraz przez właściciela – Skarb Państwa
5. Informacje nt. umów, działań i ich kosztów w zakresie przygotowań do obsługi wyborów korespondencyjnych stanowią tajemnice prawnie chronione, nie mogą wiec być przez Pocztę ujawnione opinii publicznej.
6. W Poczcie Polskiej działa obecnie 85 organizacji związkowych, z czego dwie są reprezentatywne. Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty zrzesza ok. 1% zatrudnionych. Przewodniczący tego związku Pan Piotr Moniuszko nie jest pracownikiem Spółki od 7 października 2019 r. Został zwolniony dyscyplinarnie za działanie na szkodę swojego pracodawcy, ponieważ podawał publicznie nieprawdziwe informacje na temat Poczty Polskiej.
7. Jednocześnie Poczta Polska deklaruje, że w przypadku wszczęcia postępowania sprawdzającego, będzie w pełni współpracować z odpowiednimi organami.