OŚWIADCZENIE
W związku z artykułem autorstwa Szymona Jadczaka pt.: „Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów. Ujawniamy dokumenty” opublikowanego w dniu 26 maja 2020 r. na portalu tvn24.pl, Poczta Polska informuje, iż:
1. Poczta Polska realizowała czynności niezbędne do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 2020 r., w oparciu o decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku, nr BPRM.4820.2.3.2020, wydaną na podstawie art. 11 ust. 2, w związku z art. 11 ust. 2a, ust. 3 ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego, zawierającą polecenie, realizacji działań zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie w 2020 roku w trybie korespondencyjnym. Decyzja rodziła po stronie Poczty Polskiej S.A. powstanie obowiązku prawnego skutkującego wykonaniem polecenia opisanego w jej osnowie.
W celu realizacji polecenia zawartego w decyzji, w czasie wynikającym z treści postanowienia Marszałka Sejmu z dnia 5 lutego 2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r. oraz w związku z jego natychmiastową wykonalnością, Poczta Polska S.A. podjęła szereg niezbędnych działań zmierzających do należytego przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w trybie korespondencyjnym, w szczególności przygotowała m.in. struktury organizacyjne i niezbędną infrastrukturę, w tym także opracowała projekty procedur dla poszczególnych etapów planowanego procesu wyborczego.
Proces wdrażania przez Pocztę Polską S.A. decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r., tak jak inne sfery działania Spółki, był nadzorowany przez organy Spółki oraz przez właściciela – Skarb Państwa.
2. Należy podkreślić iż, Poczta Polska nie zamawiała wydruku kart wyborczych, instrukcji głosowania korespondencyjnego, ani oświadczeń o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Zadaniem Poczty Polskiej było skompletowanie pakietów wyborczych, na które składają się również każdorazowo trzy koperty. W związku z tym Poczta Polska nie posiada wiedzy o całkowitym koszcie wydrukowania pakietu wyborczego.
3. Z uwagi na fakt, iż wybory zarządzone na dzień 10 maja 2020 r. nie odbyły się, a termin przeprowadzenia wyborów nie został - na obecną chwilę – wskazany, zaś tryb ich przeprowadzenia jest przedmiotem prac parlamentarnych, wszelkie dalsze czynności związane z realizacją wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w trybie obowiązującej od dnia 9 maja 2020 r. ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 827), zostały wstrzymane.
4. Wszystkie pakiety wyborcze są w posiadaniu Poczty Polskiej S.A. od 25 maja 2020 roku. Składowane są w jednym z chronionych obiektów logistycznych Spółki. Dostęp do obiektu jest limitowany, a miejsce składowania pakietów już wewnątrz samego obiektu, jest wydzielone i podlega bieżącej obserwacji przez pocztowe służby ochrony.
5. W Stanowisku z dnia 8 maja 2020 r. w sprawie możliwości przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. (M.P. z 2020 r., poz. 404) Rada Ministrów uznała, iż wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które zostaną przeprowadzone zgodnie z uchwalonymi zmianami prawnymi.
Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 12 maja 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (przekazanej do Senatu w dniu 13 maja 2020 r.) elementy pakietu wyborczego, wydrukowane przed wejściem w życie przedmiotowej ustawy na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567, 568 i 695), mogą zostać wykorzystane w wyborach przeprowadzanych na podstawie procedowanej w Senacie ustawy. Natomiast w przypadku braku możliwości wykorzystania elementów pakietu wyborczego, zwłaszcza z powodu zarejestrowania kandydatów, którzy nie byli zarejestrowani w wyborach zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r., Państwowa Komisja Wyborcza rozstrzygnie, w drodze uchwały, o wykorzystaniu wybranych elementów pakietu wyborczego.
6. Poczta Polska nie ujawnia informacji dotyczących zawartych umów związanych z realizacją decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku, nr BPRM.4820.2.3.2020, ponieważ stanowią one tajemnicę prawnie chronioną.
7. Nieprawdziwą jest zawarta w artykule informacja o wstrzymaniu premii dla wszystkich pracowników PP. Grupą, która została objęta takim działaniem są managerowie wysokiego szczebla.
8. Poczta Polska pracuje nad pozyskaniem możliwych do wdrożenia instrumentów wsparcia dla operatora wyznaczonego, dotkniętego podobnie jak inni przedsiębiorcy, skutkami trwającej pandemii. Podkreślenia wymaga, iż w trakcie całego czasu trwania epidemii wirusa SARS-Cov-2, dzięki ogromnemu zaangażowaniu blisko 80 tysięcy pracowników, Poczta Polska nie wstrzymała realizacji usługi powszechnej.