Nowe znaczki Poczty Polskiej upamiętniające beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej
Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające proces beatyfikacyjny Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej.
Uroczysta prezentacja znaczków odbyła się 10 września br. w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie z udziałem Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, prezesa Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Pawła Kacprzyka, ks. kanonika dra Matteo Campagnaro, administratora Domu Arcybiskupów Warszawskich, ks. Pawła Rytla-Adrianika, dyrektora Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Konferencji Episkopatu Polski.
– Poczta Polska, dzięki wydawnictwom filatelistycznym, promuje dorobek dziedzictwa narodowego i upamiętnia wielkich ludzi, którzy na stałe zapisali się na kartach historii Polski. Jako firma z ponad 460-letnią tradycją i narodowy operator pocztowy mamy do spełnienia tę misję. Postawy oraz działalność Prymasa Tysiąclecia i Matki Czackiej to jednoznaczne świadectwa wartości etycznych i jednocześnie wzory do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Na znaczku „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, autorka projektu - Agnieszka Sobczyńska przedstawiła postać Prymasa Tysiąclecia na tle tłumu wiernych, podczas odprawiania mszy św. na Jasnej Górze.
- Poczta Polska zawsze upamiętniała znaczkami wymiar religijny wydarzeń w Polsce, wydarzeń kościelnych. Wspomnieć tu warto chociażby cały pontyfikat św. Jana Pawła II. Bardzo cieszę się, że ta podwójna beatyfikacja znajduje swoje odbicie i swoje upamiętnienie w znaczkach Poczty Polskiej – powiedział podczas uroczystości Kardynał dr Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski.
W liście przesłanym do prezesa zarządu Poczty Polskiej i zebranych na uroczystej prezentacji znaczków gości, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański napisał: Beatyfikacja Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej to wydarzenie epokowe, tak jak epokową była działalność zarówno Prymasa Tysiąclecia, jak niewidomej założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Obydwoje zmagali się z ciemnością, choć różnego rodzaju. Kardynał Wyszyński - z ciemnością totalitarnego systemu, który odbierał Polakom wolność, prawo do samostanowienia oraz godność, prowadząc do zniewolenia i upodlenia poszczególnych osób i całego narodu. Matka Czacka - z ciemnością ludzkich serc, zamkniętych w beznadziei swojego kalectwa oraz z ciemnością ludzkich serc, nieczułych na cierpienie innych.
- Poczta Polska to jedna z najtrwalszych instytucji polskiej państwowości, wpisanej w historię naszego kraju i naszego narodu. Dlatego też o korzeniach naszej państwowości, nierozerwalnie związanej z historią Kościoła Katolickiego z wiarą chrześcijańską, przypominamy – podobnie, jak i pięknie przypominał kardynał Stefan Wyszyński, organizując niezapomniane, ogromne obchody Millenium Chrztu Polski - dodał Tomasz Zdzikot.
Stefan Wyszyński przez prawie sześćdziesięcioletnią posługę kapłańską, był biskupem diecezji lubelskiej, arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a także w latach 1948-1981 prymasem Polski. Swoje prymasostwo oparł na kulcie maryjnym, w którym wzrastał od dziecka. W uznaniu wybitnych zasług dla kraju, pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.
Projekt znaczka „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego” autorstwa Agnieszki Sobczyńskiej powstał dzięki ścisłej współpracy i konsultacjom z przedstawicielami Kurii Metropolitalnej w Warszawie z Anną Rastawicką - związaną z Instytutem Prymasowskim propagatorką nauczania kardynała Wyszyńskiego, która przez lata należała do grona osób z najbliższego otoczenia kardynała.
Znaczek „Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej”, według projektu autorstwa Bożydara Grozdewa, przedstawia postać założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Na przywieszce, pokrytej wzorem z róż - chrześcijańskim symbolem miłości i cierpienia - znajduje się napis wykonany punktowym pismem brajla: „Matka Czacka”.
O znaczkach:
Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego
autorka projektu: Agnieszka Sobczyńska
liczba znaczków: 1
wartość: 4 zł
nakład: 250 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 4 znaczki
data wprowadzenia do obiegu: 12 września 2021 r.
Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej
autor projektu: Bożydar Grozdew
liczba znaczków: 1
wartość: 4 zł
nakład: 168 000 szt.
technika druku: offset i suche tłoczenie
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 6 znaczków + 6 przywieszek
data wprowadzenia do obiegu: 12 września 2021 r.