Niezwykła wystawa szopek bożonarodzeniowych w łódzkim Urzędzie Pocztowym
8 grudnia br. w siedzibie Urzędu Pocztowego Łódź 4 przy al. Kościuszki 5/7 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy szopek bożonarodzeniowych, stworzonych przez 30 popularnych polskich artystów ludowych. Ta wyjątkowa ekspozycja powstała we współpracy z Maciejem Balcerakiem – prywatnym kolekcjonerem sztuki i jest jednym z działań Poczty Polskiej, związanych z kultywowaniem tradycji bożonarodzeniowych.
Wystawa złożona z kilkudziesięciu wyjątkowych szopek to zbiór dzieł najzdolniejszych współczesnych artystów polskiej sztuki ludowej, m.in. Tadeusza Kacalaka, Romana Śledzia czy Eugeniusza Zegadło. Rzeźby bożonarodzeniowe o tematyce religijnej przedstawiają najczęściej Świętą Rodzinę: Maryję, Józefa i Dzieciątko, którym towarzyszą aniołowie, trzech króli oraz pasterze, którzy przybyli złożyć pokłon Zbawicielowi. Nad szopkami unosi się Gwiazda Betlejemska, wokół nich – zwierzęta przyprowadzone przez pasterzy. Każdy ze żłobków posiada swój niepowtarzalny, charakterystyczny dla danego autora styl. To unikalna atrakcja nie tylko dla miłośników rzeźby, rękodzieła i folkloru.
Z okazji wystawy Poczta Polska wydała i wprowadziła do obiegu związaną z nią kartkę pocztową wraz z dedykowanym stemplem. To wyjątkowe wydawnictwo dostępne jest w sklepie filatelistycznym w UP Łódź 4 i przedstawia wizerunki trzech szopek bożonarodzeniowych, których autorami są: Eugeniusz Zegadło, Roman Śledź i Andrzej Cichoń. Autorem projektu kartki jest pracownik Poczty Polskiej – Damian Graś. Na stemplu widnieje m.in. wizerunek szopki autorstwa Tadeusza Kacalaka.
– Boże Narodzenie to szczególny czas, także w Poczcie Polskiej. Z jednej strony, to okres wytężonej pracy, związanej z obsługą większego niż zwykle wolumenu przesyłek paczkowych – z prezentami czy zakupami. Wciąż wielu z nas decyduje się także na wysłanie życzeń w tradycyjnym, papierowym stylu. To piękna tradycja, która zdecydowanie zasługuje na kultywowanie i daje nieporównywalnie większą radość odbiorcy, niż wiadomość elektroniczna. Ale Pocztowcy znajdują również czas na zaangażowanie się w różne inicjatywy dobroczynne, których beneficjentami są osoby w trudnej sytuacji życiowej. Pomaganie to jedna z tradycji świątecznych, które są nam wyjątkowo bliskie – zaznacza Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.
Poczta Polska dba także o to, aby w placówkach Spółki Klienci mogli zakupić produkty, które pomogą stworzyć niezapomnianą aurę Świąt. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się kartki i karnety świąteczne (aż 70 wzorów). W ofercie Poczty Polskiej dostępne są także dekoracje świąteczne, gadżety związane ze świętami, zestawy prezentowe i upominkowe, książki o tematyce świątecznej, artykuły dekoracyjne dla dzieci czy akcesoria do pakowania prezentów. W placówkach Spółki Klienci znajdą również produkty dla dzieci, galanterię, słodycze, a nawet sianko na wigilijny stół. W urzędach pocztowych i filiach, jak i poprzez stronę internetową https://prezenty.poczta-polska.pl/, można zamówić personalizowane produkty od Św. Mikołaja – tradycyjny list oraz video z jednym lub kilkorgiem dziecięcych bohaterów.
Od wielu lat Poczta Polska angażuje się w działania dobroczynne. Spółka po raz kolejny organizuje zbiórkę darów w placówkach pocztowych. Produkty, które w Klienci wrzucą do specjalnych pojemników, trafią do podopiecznych fundacji korporacyjnej Spółki „Pocztowy Dar”. W tym roku wsparcie trafi także do ukraińskich matek z dziećmi, które uciekły z ogarniętego wojną kraju oraz do podopiecznych Szkoły Specjalnej im. Poczty Polskiej w Skawinie.