Najpopularniejsze usługi pocztowe bez VAT
Od 1 kwietnia 2013 roku zmieniają się przepisy prawa podatkowego dotyczące podatku VAT w obszarze usług pocztowych. Zgodnie ze zmianami, najpopularniejsze usługi pocztowe (powszechne), czyli listy i paczki pocztowe (krajowe i zagraniczne) w dalszym ciągu nie będą obciążane tym podatkiem. Stawką VAT objęte będą niepowszechne usługi pocztowe.
Od 1 kwietnia, powszechne krajowe usługi pocztowe Poczty Polskiej nie będą miały VAT-u. Są to przesyłki listowe (nierejestrowane i polecone), przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością oraz paczki pocztowe do 10 kg. Dotyczy to także przesyłek dla ociemniałych oraz przesyłek zawierających egzemplarze biblioteczne.
Podatkiem VAT nie będą obciążone najczęściej wybierane przez klientów usługi pocztowe świadczone w obrocie zagranicznym. Wśród nich są m.in. przesyłki listowe nierejestrowane (priorytetowe i ekonomiczne), przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością, przesyłki polecone oraz paczki pocztowe do 20 kg.
- Poczta Polska musi dostosować się do regulacji podatkowych, które zaczną funkcjonować od 1 kwietnia 2013 roku. Przy realizacji usług niepowszechnych do obowiązujących obecnie cen, będzie doliczany VAT zgodnie z wymaganiami prawa podatkowego – podkreśla Agnieszka Piaskowska, dyrektor zarządzający Pionem Rozwoju Usług Pocztowych w Poczcie Polskiej.
Obowiązek doliczania 23-procentowej stawki podatku VAT realizowany będzie w obszarze niepowszechnych usług pocztowych: przesyłki aglomeracja, reklamowej, marketingowej, firmowej, hybrydowej, druku bezadresowego, oraz E-Przesyłki, przesyłki gabarytowej i biznesowej, przesyłki pobraniowej, usługi kurierskiej Pocztex, paczki Plus, przesyłki pocztowej na warunkach szczególnych oraz przesyłki EMS (przesyłka kurierska w obrocie zagranicznym).