Międzynarodowa Przesyłka Paletowa Poczty Polskiej dotrze do Czech i na Słowację
Poczta Polska uruchomiła bezpośrednie połączenia drobnicowe Międzynarodowej Przesyłki Paletowej do Czech i Słowacji. 27 lipca z Wrocławia wyjechały pierwsze bezpośrednie transporty. To kolejny etap rozwoju usług logistycznych oferowanych przez operatora pocztowego na terenie Polski i Europy.
Od ponad roku Poczta Polska świadczy komercyjną, międzynarodową usługę logistyczną – Międzynarodowa Przesyłka Paletowa (MPP) do kilkunastu państw europejskich. Ruszyły właśnie przewozy do Czech i Słowacji, realizowane z pocztowego centrum logistycznego we Wrocławiu. Operator pocztowy rozwija usługę, reagując na zapotrzebowanie rynku. Już teraz planuje uruchomienie kolejnego połączenia z Włochami.
– Usługa międzynarodowej przesyłki paletowej oraz jej dotychczasowy krajowy odpowiednik, to strategiczne elementy wdrażanej przez Pocztę Polską oferty kompleksowych usług logistycznych. Jako operator pocztowy mamy odpowiedni potencjał, aby być liczącym się podmiotem logistycznym w Europie Środkowowschodniej. Bezpośrednie połączenia z Wrocławia do Czech i Słowacji to kolejny etap rozwijania naszych usług na terytorium Europy, a mamy też już sprecyzowane plany dalszego rozwoju logistyki międzynarodowej. W najbliższej przyszłości planujemy udostępnienie naszym klientom możliwości zlecania nie tylko transportu palet, ale także ładunków kompletnych, tzw. FTL oraz częściowych - PTL. Następnym zaplanowanym krokiem jest uruchomienie bezpośredniego wahadła drobnicowego do Włoch – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Transport ładunków kompletnych i częściowych (z ang. Full Truck Load – FTL oraz Part Truck Load – PTL) to ważna gałąź logistyki, którą Poczta chce rozwijać. Od 2019 roku Poczta świadczy usługę MPP na terenie Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii i w innych krajach Europy na mocy stałych umów lub na podstawie jednorazowych zleceń. Firma pozyskuje nowych klientów, poprzez dostosowywanie swojej oferty do oczekiwań rynku. Liczba nadań zwiększa się sukcesywnie, dlatego oprócz planowych połączeń codziennych, firma wprowadza dodatkowe kursy z towarami eksportowanymi z Polski. Ponadto na przełomie 2019/2020 spółka zaczęła świadczyć kursy MPP do krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii. Transport wahadłowy startuje w tym kierunku z terminala w Białymstoku.
Zgodnie z deklaracją czeskiego partnera, ładunki, które dotrą do usytuowanego na obrzeżach Pragi magazynu typu cross-dock przed godziną 12:00, zostaną doręczone do klientów na terenie miasta jeszcze tego samego dnia. Dotarcie do pozostałych odbiorców w Czechach zostanie zrealizowane następnego dnia roboczego, natomiast dostawa na terenie Słowacji zajmie do 2 dni roboczych.
W ramach MPP Poczta najczęściej obsługuje klientów z branż takich jak: AGD, towary budowlane, armatura, folia, części zamienne, elementy metalowe, szeroko rozumiana branża rolno-spożywcza. Wyłączone z obsługi są m.in towary łatwo psujące się oraz niepodatne transportowo.
Pocztowa MPP jest połączona z siecią CTL Cargo Trans Logistik AG zarówno fizycznie, jak i za pomocą elektronicznej transmisji danych. Firma ta to kontrahent Poczty w centralnych Niemczech, będący jednym z najstarszych partnerskich systemów dystrybucji drobnicowych przesyłek paletowych na terenie Niemiec i Europy. Marka znana jest od 25 lat i rozpoznawalna w Europie. Innymi atutami usługi są: dedykowany dział obsługi klienta w każdym regionie, niska szkodowość przewozów, rynkowe czasy dostaw w krajach z bezpośrednimi połączeniami.