Literacka podróż z Pocztą Polską. Niezwykłe spotkanie autorskie w Łomży
Już za kilka dni z placówki pocztowej w Łomży wystartuje literacki wehikuł czasu. Z jego pomocą uczestnicy spotkania autorskiego przeniosą się na półtorej godziny wprost do XIX wieku - w którego realiach osadzona jest akcja powieści „Córka hrabiny. Zofia” Urszuli Gajdowskiej. Oprócz autorki w spotkaniu weźmie udział historyczka dr Ewelina M. Kostrzewska, a rozmowę poprowadzi autorka powieści obyczajowych Marta Nowik.
Spotkanie rozpocznie się 16 lipca o godzinie 17:00 w placówce pocztowej przy Placu Pocztowym 1. Uwaga! Aby nadać wydarzeniu wyjątkowy charakter, zachęcamy uczestników do przebrania się w stroje z epoki lub inspirowane XIX-wieczną stylistyką.
Urszula Gajdowska to autorka bestsellerowych serii: „Córki botanika”, „Dworek nad Biebrzą” i „W dolinie Narwi”. „Córka hrabiny. Zofia” to jej najnowsza powieść, której akcja toczy się w 1835 roku na malowniczym Podlasiu.
W wydarzeniu weźmie udział dr Ewelina M. Kostrzewska – pracownica naukowo-dydaktyczna Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, która opowie o codziennym życiu kobiet i mężczyzn w XIX wieku, obowiązujących wówczas rytuałach i konwenansach społecznych. Nie będzie to akademicki wykład, lecz opowieść pełna ciekawostek i anegdot.
Rozmowę z autorkami poprowadzi Marta Nowik – również pisarka, znana z popularnych powieści obyczajowych.
Letnia trasa literacka Poczty Polskiej
Spotkanie w Łomży to kolejne wydarzenie w ramach projektu spotkań autorskich, organizowanych przez Pocztę Polską w placówkach pocztowych. W czerwcu, lipcu i sierpniu projekt wychodzi poza największe polskie miasta – odwiedzając m.in. Mińsk Mazowiecki, Łomżę, Frombork i inne lokalizacje.
Najpierw w czerwcu w placówce w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie z Gabrielą Gargaś - autorką książek i podcasterką. Teraz pocztowy klub literacki przeniesie się do Łomży, a 30 lipca placówkę pocztową we Fromborku odwiedzi Wioletta Piasecka - autorka książek, scenariuszy teatralnych i słuchowisk radiowych.
Z kolei 13 sierpnia ponownie spotka się ze swoimi czytelnikami w placówce Poczty Polskiej Krystyna Mirek, która będzie promować swoją najnowszą książkę „Smak dubajskiej czekolady” – tym razem będzie można ją spotkać w Tarnowie.
Kilkadziesiąt spotkań z pisarzami
Od niemal roku Poczta Polska zaprasza do swoich placówek autorów i czytelników. Do tej pory w różnych miastach w całej Polsce odbyły się spotkania m.in. z Justyną Jelińską, Moniką Wawrzyńską, Agnieszką Lis, Krystyną Mirek, Katarzyną Majgier, Teresą Godlewską, Sławomirem Koprem i Gabrielą Gargaś.
Podczas wydarzeń uczestnicy mogą wysłuchać rozmów z autorami, kupić ich książki – często w promocyjnych cenach - zdobyć dedykację i autograf, wziąć udział w konkursach z nagrodami i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pisarzem.
Literatura i działania społeczne
Poczta Polska łączy spotkania autorskie z inicjatywami społecznymi i lokalnymi. Do tej pory zorganizowano m.in. miejski spacer literacki z Sylwią Chutnik, warsztaty arteterapii z Fundacją Feminoteka oraz akcję wsparcia osób w kryzysie bezdomności - we współpracy z Fundacją Daj Herbatę. W działania angażują się także partnerzy Poczty, m.in. Herbapol i Fabryka Cukierków Pszczółka.
700 tytułów do kupienia na poczcie
W placówkach Poczty Polskiej dostępnych jest obecnie około 700 tytułów książek – od kryminałów, thrillerów i romansów, po literaturę faktu, biografie, poradniki i klasykę. Oferta jest stale aktualizowana i dostosowywana do potrzeb klientów. W wielu miejscowościach to właśnie placówka pocztowa jest jedynym punktem, w którym można kupić książki i materiały edukacyjne.