Kolejna edycja wyjątkowych wydawnictw Poczty Polskiej. „Księga Znaczków Pocztowych 2022” i „Księga Kartek Pocztowych 2022” już w sprzedaży
18 października, w dniu święta Poczty Polskiej, do rąk klientów Poczty Polskiej trafiła kolejna edycja „Księgi Znaczków Pocztowych” oraz „Księgi Kartek Pocztowych”. Wydawnictwa, dostępne w internetowym sklepie filatelistycznym, stanowią zbiór wszystkich walorów wydanych przez spółkę w ubiegłym roku.
Księgi Znaczków Pocztowych i Księgi Kartek Pocztowych to część historii opowiadającej o wyjątkowej kulturze polskiego narodu. W nietuzinkowy sposób wpisują się w misję Poczty Polskiej, która poprzez swoją szeroką działalność honoruje najważniejsze wydarzenia, rocznice czy wyjątkowe postacie. Poczta Polska uczy i stara się wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, a widać to najlepiej w zestawieniu wszystkich walorów wydanych w ubiegłym roku.
Projekty wydawnictw filatelistycznych często dedykowane są ważnym społecznym tematom i ogólnopolskim kampaniom. Walory znacząco przyczyniają się również do promocji Polski, jej dorobku kulturowego oraz historii na całym świecie. Znaczki i kartki nie tylko pełnią rolę edukacyjną, lecz także pobudzają do refleksji, a niekiedy wywołują wzruszenie, przypominając o najwybitniejszych postaciach polskich i najważniejszych wydarzeniach w historii kraju.
„Księga Znaczków Pocztowych 2022” prezentuje szeroki wachlarz tematyczny wszystkich walorów wydanych w ubiegłym roku, na co składały się 52 emisje okolicznościowe i 12 emisji obiegowych, przedstawionych łącznie na 91 znaczkach pocztowych. Swoje wydawnictwa Poczta Polska poświęcała głównie tematom patriotycznym. Dodatkowo do obiegu trafiło 37 emisji kartek pocztowych z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, w tym 42 znaczki nadrukowane na kartkach pocztowych.
Na szczególne uznanie zasługują również emisje wydane, aby uczcić przypadające w 2022 roku jubileusze, m.in. „80. rocznicę wybuchu Powstania Zamojskiego” czy złamanie szyfru „Enigmy”. Poczta Polska swoimi emisjami wspiera także różne inicjatywy społeczne i ekologiczne. Wyrazem tych działań w 2022 były m.in. emisje „Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych”, „Muzeum Narodowe w Warszawie” czy „100-lecie Ogólnopolskiej Organizacji Pszczelarskiej”.
Wspólnie z dwoma operatorami pocztowymi, tj. Pocztą Tajlandii i Pocztą Argentyny, Poczta Polska wprowadziła do obiegu niepowtarzalne emisje „50. rocznica nawiązania polsko-tajlandzkich stosunków dyplomatycznych” oraz „Ptaki Argentyny oraz Polski”. Projekty znaczkowe z innymi światowymi pocztami unaoczniają nie tylko różnorodność kulturową, religijną i etniczną, lecz także piękno tradycji, przyrody czy architektury.
Wśród wszystkich zeszłorocznych wydawnictw na wyróżnienie zasługują także walory z serii „Polska w kosmosie”, która odzwierciedla trwającą w Poczcie Polskiej cyfrową rewolucję filatelistyczną. Cztery papierowe znaczki stały się zapowiedzią Kryptoznaczków, które trafiły do cyfrowych kolekcjonerów w lutym 2023 r. To historyczny moment dla Poczty Polskiej, której wielowiekowa tradycja filatelistyczna ma dziś swoją kontynuację w nowych technologiach.
Cena „Księgi Kartek Pocztowych 2022” wynosi 369,00 zł brutto, zaś cena „Księgi Znaczków Pocztowych 2022” – 689,00 zł brutto. Oba te wyjątkowe wydawnictwa można nabyć na stronie filatelistycznego sklepu internetowego Poczty Polskiej (http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl).