Kartka pocztowa upamiętniająca ofiary pacyfikacji kopalni „Wujek”
W czwartek, 16 grudnia br., Poczta Polska wprowadza do obiegu kartkę pocztową emisji „Dziewięciu z „Wujka”. Wydawnictwo trafi w ręce klientów i filatelistów dokładnie w 40. rocznicę największej zbrodni okresu stanu wojennego.
Autor projektu, Waldemar Kawiński, umieścił na kartce portrety 9 zamordowanych górników. W części ilustracyjnej przedstawił natomiast budynek kopalni „Wujek”, z rampy którego 16 grudnia 1981 r. padły śmiertelne strzały oraz pomnik – krzyż honorujący zamordowanych. W grafice datownika umieszczono fragment budynku kopalni i pomnika składającego się z dziewięciu krzyży, w których płoną znicze ku czci ofiar.
– Są wydarzenia w niedawnej historii naszej ojczyzny, które nigdy nie powinny się zdarzyć. Haniebne otwarcie ognia do górników musi być nazwane zbrodnią przeciw własnemu narodowi. Jeszcze dziś próbuje się „rozmyć” winę decydentów tamtego rozkazu. I właśnie dlatego Poczta Polska, wydając kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty, musi przypominać o tym fakcie, aby nikt nigdy go nie zapomniał i nie powtórzył tamtej tragedii – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
13 grudnia 1981 r. – na skutek decyzji Wojciecha Jaruzelskiego, wprowadzającej w Polsce stan wojenny – na ulicach miast pojawiły się czołgi, a tysiące ludzi zostało internowanych. Wiele zakładów pracy podjęło tego dnia strajk okupacyjny. W gronie tym znalazła się też Kopalnia „Wujek”, w Katowicach. W środę rano, 16 grudnia 1981 r., zaczął się atak na zakład. Najważniejsze starcie miało miejsce przy bramie głównej, naprzeciwko budynku kotłowni. ZOMO-wcy uzbrojeni w pałki, tarcze i gaz łzawiący zaatakowali broniących się górników. Gdy kolejny szturm nie powiódł się, na teren kopalni weszli funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO, uzbrojeni w pistolety maszynowe PM 63 „RAK”. W kierunku strajkujących padły strzały. W wyniku użycia broni zginęło 9 osób: Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk, Zenon Zając. Postrzelonych zostało 23 górników.
W 2017 roku Poczta wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Dziewięciu z „Wujka”.
O kartce:
autor projektu kartki: Waldemar Kawiński
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 8 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data wprowadzenia do obiegu: 16.12.2021 r.