Henryk Arctowski, wybitny badacz polarny na nowym znaczku Poczty Polskiej
15 lipca przypada 150. rocznica urodzin Henryka Arctowskiego, światowej sławy naukowca, podróżnika i badacza, którego osiągnięcia oraz dorobek naukowy wywarły niekwestionowany wpływ na współczesne polarnictwo. Postać wybitnego naukowca zostaje uhonorowana najnowszym znaczkiem Poczty Polskiej, którego emisję przewidziano właśnie w dniu jego urodzin.
Wybitny polarnik pokazany został w arkuszu pięcioznaczkowym z przywieszką. Autor projektu, Paweł Myszka, na znaczku przedstawił zdjęcie portretowe Henryka Arctowskiego, natomiast na przywieszce umieścił belgijski statek badawczy „Belgica”, na którego pokładzie wyruszyła pierwsza ekspedycja badająca Antarktykę. Na oprawie arkusza umieszczone zostały nazwy geograficzne upamiętniające postać Arctowskiego, naukowca znanego na całym świecie. Koperta FDC (czyli koperta pierwszego dnia obiegu) przedstawia statek badawczy „Belgica” u brzegów Antarktydy w latach 1897 – 1899. Belgijską wyprawę – której członkiem był Arctowski - uznaje się za jeden z kamieni milowych w historii ekspedycji antarktycznych. Po raz pierwszy udowodniono, że człowiek może przetrwać antarktyczną zimę wraz z towarzyszącą jej nocą polarną oraz - dzięki przeprowadzonym całorocznym obserwacjom, zebranym próbkom geologicznym i zbiorom flory i fauny, mapom i fotografiom - zgromadzono szczegółową wiedzę, która była przełomowa dla dalszych badań antarktycznych. Datownik opatrzono podpisem Henryka Arctowskiego, tytułem emisji oraz datą wydania.
- Poczta Polska, poprzez nowa emisję filatelistyczną, uwiecznia Henryka Arctowskiego. To kolejny znaczek poświęcony wybitnemu Polakowi, w uznaniu jego osiągnięć na polu naukowym. Wydawnictwo doskonale wpisuje się pełnioną przez Pocztę misję edukacyjną, poprzez którą przypominamy postaci o kluczowym znaczeniu z historycznego i kulturowego punktu widzenia - mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Henryk Arctowski to wybitny naukowiec i wykładowca uniwersytecki o wielu specjalizacjach. Należy do grona największych badaczy polarnych na świecie. Badania Arctowskiego obejmowały zagadnienia z zakresu geologii, glacjologii, meteorologii, oceanografii, optyki atmosfery oraz zjawiska zórz polarnych. Napisał ponad 400 prac naukowych, podsumowujących wyprawy i efekty badań prowadzone na Antarktydzie. W uznaniu zasług i wkładu na rzecz nauki, w 1912 roku Uniwersytet Franciszkański we Lwowie nadał Arctowskiemu godność doktora honoris causa. W 1976 roku, już po śmierci Henryka Arctowskiego, na Szetlandach Południowych powstała stacja polarna jego imienia. Na Antarktydzie i Spitsbergen są także szczyty opatrzone imieniem naukowca.
O znaczku:
autor projektu: Paweł Myszka
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 120 000
technika druku: offset
format znaczka: 40,5 x 40,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 5 znaczków + przywieszka
data wprowadzenia do obiegu: 15 lipca 2021 r.