Działdowo – Poczta Polska rozpocznie remont kolejnej historycznej siedziby
Poczta Polska użytkuje 867 budynków historycznych, objętych nadzorem konserwatorskim. Mieszczą się w nich m.in. placówki pocztowe. Spółka systematycznie remontuje obiekty wymagające prac naprawczych – konserwuje je, chroni przed degradacją i stara się przywrócić im właściwy stan techniczny. Jednym z nich jest budynek położony w Działdowie, w woj. warmińsko-mazurskim. Mieści się w nim Urząd Pocztowy Działdowo 1.
Budynek, mieszczący się przy ul. Marii Skłodowskiej - Curie 12, róg ul. Pocztowej 1, w obecnym kształcie został wybudowany w 1915 roku. Zgodnie z założeniami urbanistycznymi Działdowa, został wpisany do rejestru zabytków i jest objęty ochroną konserwatorską. Od 1928 roku mieści się w nim m.in. placówka pocztowa.
– Budynek w Działdowie cały czas jest użytkowany przez Pocztę Polską, ale wymaga remontu. Spółka planuje do niego przystąpić w najbliższym czasie, wykonując szereg prac, które poprawią stan techniczny budynku i jego wizerunek, zachowując rys historyczny obiektu. Po remoncie zwiększy się nie tylko estetyka budynku, ale także funkcjonalność pomieszczeń, w których obsługiwani są klienci placówki – mówi Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Tak jak w przypadku innych obiektów, Poczta Polska w pełni sfinansuje ten koszt z własnych środków.
– To kolejny budynek historyczny, który wyremontuje Poczta Polska. Przywracając obiektom, w których są zlokalizowane placówki pocztowe, dawną świetność, chcemy nie tylko zwiększyć komfort korzystania z usług Poczty Polskiej, ale także wnieść swój wkład w budowanie wyjątkowości poszczególnych miast i miasteczek. Ich tożsamość i unikalność tworzy także historyczna pocztowa architektura – mówi Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Najważniejsze prace, planowane do wykonania to: remont elewacji budynku, wymiana okien, remont pokrycia dachowego oraz wymiana obróbek blacharskich. Zakładany jest również remont sali operacyjnej, w której obsługiwani są klienci placówki. W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac, w tym uzyskania zgody konserwatora.
Przeprowadzanie remontów w zabytkowych obiektach jest nie tylko kosztowne, ale też wymaga większych nakładów pracy niż remonty zwykłych budynków. W przypadku zabytkowych nieruchomości odnawiana jest elewacja, odtwarzane pierwotne elementy i detale architektoniczne.
W ostatnim czasie Poczta Polska zakończyła remont XIX-wiecznego budynku zlokalizowanego przy Placu Słowiańskim w Elblągu, w którym mieści się Urząd Pocztowy Elbląg 1. Obiekt, znajdujący się pod opieką konserwatora zabytków, ma już odświeżoną i odrestaurowaną elewację. Na kolejnym etapie prac planowany jest remont elewacji wewnętrznej, dziedzińca i dachu.