Bochen chleba na znaczku poświęconym związkowej działalności rolników
W środę, 12 maja br., Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „40. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność”. Znaczek w nakładzie 2 000 000 egzemplarzy można nabyć w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej oraz placówkach Operatora w całej Polsce.
Na znaczku autorstwa Jana Konarzewskiego przedstawiono wpisany w kształt Polski bochen chleba. Jest to symboliczne przedstawienie fundamentalnego znaczenia rolników dla kraju i porównanie do chleba powszedniego. Tłem waloru są barwy narodowe Rzeczypospolitej. Uroczyste odsłonięcie znaczka odbyło się 12 maja br. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, z udziałem m.in.: Teresy Hałas - poseł na Sejm i przewodniczącej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" oraz Jarosława Szarka - prezesa IPN.
– Rolnicy od samego początku wspierali protesty robotnicze sierpnia ’80, choć wtedy władze nie chciały się zgodzić na rejestrację związku rolników. Udało się to po kilku miesiącach, dzięki determinacji i działaniom wielu osób, w tym Kardynała Wyszyńskiego. Strajki i postulaty rolnicze – tak istotnie dla funkcjonowania kraju – pokazywały, że przemiana ustrojowa kraju powinna objąć wszystkie jego stany. O tym, jak podstawowe znaczenie dla Polski ma praca rolników, mówi nasz najnowszy znaczek obiegowy – stwierdza wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona fotografię członków i sympatyków NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przez budynkiem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie, w dniu rejestracji związku, tj. 12.05.1981 r.
W datowniku wykorzystano grafikę oficjalnego znaku obchodów.
NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” powstał na skutek wydarzeń, jakie miały miejsce na przełomie 1980 i 1981 roku, w południowo-wschodniej Polsce – strajków okupacyjnych. Na mocy tzw. porozumień rzeszowsko-ustrzyckich zalegalizowano działalność związku, który bronił interesów polskich rolników.
Wnioskodawcą znaczka był Instytut Pamięci Narodowej.
O znaczku:
autor projektu: Jan Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość: 5 gr
nakład: 2 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 12 maja 2021 r.