80. rocznica rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
W sobotę 5 października br. przypada 80. rocznica bestialskiego mordu na bohaterskich Pocztowcach z Wolnego Miasta Gdańska. W ramach upamiętnienia tamtych dramatycznych wydarzeń Poczta Polska, pod opieką merytoryczną Instytutu Pamięci Narodowej, wykonała pamiątkowe tablice, które umieszczone zostaną na fasadach Urzędów Pocztowych.
1 września 1939 roku o godzinie 4:45, równolegle z ostrzałem Westerplatte, Niemcy zaatakowali Urząd Pocztowy Gdańsk 1. O godzinie 19:00 podjęto decyzję o kapitulacji. W trakcie starć zginęło 13 pocztowców, a 10 zostało ciężko rannych. Po kapitulacji Urzędu Pocztowego Gdańsk 1, Niemcy zdecydowali o osadzeniu ocalałych obrońców Poczty w areszcie. Sąd polowy uznając 38 pocztowców za partyzantów skazał ich na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano o świcie, 5 października 1939 roku na gdańskiej Zaspie.
– Urząd Pocztowy Gdańsk 1 to miejsce niezwykle ważne dla Poczty Polskiej i dla całego Państwa Polskiego. 1 września 1939 roku Pracownicy gdańskiej placówki bronili swojego Urzędu przez 19 godzin. Wszyscy Obrońcy ponieśli męczeńską śmierć. Część z nich w trakcie samych starć, część w wyniku egzekucji po kapitulacji. Poczta Polska stale pielęgnuje pamięć o wydarzeniach tamtych dni – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Poczta Polska podjęła w tym roku już kilka inicjatyw związanych z upowszechnieniem historii obrony Poczty w Gdańsku. Na początku września wprowadzono do obiegu specjalny znaczek pocztowy poświęcony Obrońcom Poczty Polskiej. Autor projektu, Maciej Jędrysik, przedstawił na znaczku trzy postaci uzbrojonych Pracowników Poczty Polskiej w mundurach. W październiku spółka, pod opieką merytoryczną Instytutu Pamięci Narodowej, wykonała pamiątkowe tablic, które umieszczone zostały na fasadach Urzędów Pocztowych – w pierwszej fazie projektu wytypowano 8 placówek: UP Skawina, UP Rzeszów 2, UP Kraków 28, UP Wrocław 68, UP Lublin 1, UP Radom 2, UP Toruń 1 oraz UP Leszno 2.