200-lecie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim uświetnione emisją pocztową
„200-lecie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim” to tytuł emisji, którą Poczta Polska wprowadza do obiegu 31 lipca br. Składa się na nią dziewięć okolicznościowych znaczków wraz z datownikiem i trzema kopertami FDC (Pierwszego Dnia Obiegu).
Projektant, Karol Tabaka na znaczkach przedstawił wizerunki koni czystej krwi arabskiej. Natomiast na datowniku umieścił jubileuszowe logo stadniny.
Stadnina Koni w Janowie Podlaskim powstała 18 grudnia 1817 r. Jest to najstarsza państwowa stadnina w Polsce. Najsłynniejsze stajnie w zabytkowym zespole budynków są „Czołowa” (1841) i „Zegarowa” (1848) projektu Henryka Marconiego. Korzystne warunki dla koni dają drewniane stajnie z końca XIX w., z których najbardziej znane noszą nazwę „Prywatnych”. Kompleks uzupełniają kryta ujeżdżalnia i dwie stajnie z 2006 r.
Chwały stadninie przysporzył Artemor, na którym w 1980 r. Jan Kowalczyk zdobył jedyny w historii polskiego jeździectwa złoty medal olimpijski. Po janowskie angloaraby sięgali hodowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet z Australii, ceniąc ich wytrzymałość oraz rodowody – niektóre wywodzące się od klaczy Hekla, która dotarła do stadniny w grudniu 1817 r.
Za typowych przedstawicieli rasy koni wywodzących się z Półwyspu Arabskiego uchodzą te wyhodowane na wyżynie Nedżd, o wapiennej glebie, suchym klimacie i małej ilości wody. Ostra selekcja spowodowana klimatem oraz wymaganiami człowieka rozwinęła zalety konia arabskiego – doskonałe zdrowie, odporność na skąpe żywienie i proste warunki utrzymania, wytrzymałość na długich dystansach oraz znakomity charakter.
O znaczku:
autor projektu: Karol Tabaka
liczba znaczków: 9 znaczków
wartość znaczków: 2,60 zł (każdy)
nakład: 120 000 szt. (każdego)
technika druku: offset
format znaczków: 51 x 31,25 mm
format arkusza: 251 x 121 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 31 lipca 2017 r.
Autorami zdjęć do znaczków emisji „200-lecie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim” są: Zofia Raczkowska, Stuard Vesty, Lidia i Wiesław Pawłowscy oraz Sylwia Iłenda.
To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl