1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego z filatelistyczną oprawą Poczty Polskiej
W tym roku Polska obchodzi rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w swojej historii – tysiąclecie koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego oraz powstania Królestwa Polskiego. Sejm RP ogłosił bieżący rok Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. W całym kraju odbywają się wystawy, rekonstrukcje historyczne i wydarzenia edukacyjne. Do obchodów dołącza także Poczta Polska, prezentując okolicznościową emisję filatelistyczną "1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego".
W projekcie znaczka oraz koperty kolekcjonerskiej pierwszego dnia obiegu (FDC) wykorzystano fragment obrazu Jana Matejki „Koronacja pierwszego Króla Polski 1001”, pochodzącego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Reprodukcję przygotował Piotr Ligier.
Kompozycję wzbogacają korona Bolesława Chrobrego oraz dekoracyjne obramowanie autorstwa Bożydara Grozdewa, inspirowane estetyką średniowiecznych rękopisów. Motyw korony występuje również na datowniku, co zapewnia graficzną spójność wszystkich elementów emisji.
Kolekcja jest dostępna w wybranych placówkach Poczty Polskiej oraz w sklepie internetowym Poczty Polskiej.
Koronacja – Początek Królestwa Polskiego
Wielu historyków interpretuje spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w czasie tzw. „zjazdu gnieźnieńskiego” – podczas którego niemiecki władca nałożył mu diadem na skroń – jako zapowiedź nadchodzącej koronacji. Uznając Bolesława za sojusznika i „brata cesarskiego”, Otton przekazał mu insygnia władzy – włócznię św. Maurycego. Wydarzenie to miało głęboki wymiar polityczno-religijny, a jego następstwem było utworzenie arcybiskupstwa w Gnieźnie oraz biskupstw w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Był to wyraźny sygnał uznania suwerenności młodego państwa polskiego.
Chociaż planowana koronacja nie doszła wówczas do skutku z powodu śmierci Ottona III w 1002 roku i zmiany polityki cesarstwa, sytuacja uległa zmianie po śmierci jego następcy Henryka II oraz papieża Benedykta VIII w 1024 roku. Nowy papież, Jan XIX, wyraził zgodę na koronację Bolesława.
Uroczystość odbyła się 18 kwietnia 1025 roku, w Niedzielę Wielkanocną, w archikatedrze gnieźnieńskiej. Bolesław został koronowany i namaszczony świętymi olejami, stając się pomazańcem bożym i pełnoprawnym monarchą, co umocniło wciąż jeszcze młodą polską państwowość.
Król Bolesław zmarł dwa miesiące później – 17 czerwca 1025 roku. Jego dzieło kontynuował syn, Mieszko II, który został koronowany jeszcze w tym samym roku, w czasie Bożego Narodzenia.
Koronacja Bolesława Chrobrego była formalnym uznaniem Polski za suwerenne, chrześcijańskie królestwo – niezależne od cesarstwa i niemieckiej hierarchii kościelnej. Wzmocniła autorytet władzy królewskiej i zapoczątkowała wielowiekową tradycję koronacji władców Polski.
Poczta Polska, poprzez emisję filatelistyczną, przypomina o znaczeniu tego historycznego momentu, popularyzując jednocześnie wiedzę o dziejach Polski.
Emisja "1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego"
autor projektu znaczka: Bożydar Grozdew
liczba znaczków: 1 w bloku
wartość: 10 zł
nakład: 90 000 szt. w tym 5 000 szt. bloków nieperforowanych
technika druku: offset
format znaczka: 79 x 51 mm
format bloku: 100 x 75 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 18 kwietnia 2025 r.