@@include('build/svg-sprite.svg')
Pierwszy taki na świecie! Poczta Polska prezentuje historyczne wydanie Polskiego Kryptoznaczka z okazji „230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej”
Filatelistyka

Pierwszy taki na świecie! Poczta Polska prezentuje historyczne wydanie Polskiego Kryptoznaczka z okazji „230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej”

Już dzisiaj o godzinie 12.00 startuje sprzedaż, która przyciągnie uwagę zarówno kolekcjonerów, jak i miłośników historii. Na rynku filatelistycznym zadebiutuje Kryptoznaczek emisji „230. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej”. Cyfrowy walor upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. To pierwsze na świecie wydanie w wersji nieperforowanej.

Wirtualną grafikę znaczka zdobi słynny obraz Jana Matejki pt. „Kościuszko pod Racławicami” z 1888 roku. Na co dzień oryginał można podziwiać w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Emisja składa się z limitowanej edycji, dostępnej w dwóch wersjach waloru – perforowanej i nieperforowanej – każda w ściśle ograniczonym nakładzie 2000 sztuk.

Kolekcjonerską gratką są również Kryptokoperty NFT, występujące w dwóch wersjach odpowiadających perforacji znaczka. Łącznie jest ich 600 sztuk – po 300 z każdej wersji! To rzadkie, cyfrowe dzieła z fragmentem obrazu Michała Stachowicza, przedstawiającego Tadeusza Kościuszkę składającego przysięgę na krakowskim rynku w 1794 roku. Dodatkowo, każda koperta została ręcznie ostemplowana Kryptostemplem, na którym symbolicznie umieszczono chłopskie kosy – znak walki o wolność.

Tło historyczne Insurekcji Kościuszkowskiej

Insurekcja Kościuszkowska, która wybuchła w 1794 roku, była odpowiedzią na II rozbiór Polski. Dowództwo nad powstaniem objął Tadeusz Kościuszko, który starał się zjednoczyć siły szlachty, mieszczan i chłopów w walce o niepodległość. Mimo początkowych sukcesów i zwycięskiej bitwy pod Racławicami przewaga militarna zaborców i ich ścisła współpraca ostatecznie przekreśliły szanse powstańców. W bitwie pod Maciejowicami Kościuszko został pokonany, ranny i wzięty do niewoli. Warszawa, po zdobyciu Pragi przez wojska rosyjskie, skapitulowała 9 listopada 1794 roku.

Klęska insurekcji przypieczętowała los Polski i doprowadziła do jej ostatecznego rozbioru. Mimo upadku powstanie dało początek idei walki o odzyskanie niepodległości. Uniwersał Połaniecki, ogłoszony przez Naczelnika, nadał chłopom wolność osobistą i wskazał na potrzebę reform społecznych. Insurekcja była początkiem budowy nowoczesnego narodu polskiego, składającego się nie tylko ze szlachty, ale także z mieszczan i chłopów, dotychczas dyskryminowanych w prawach społecznych.

Zakupu Kryptowalorów najnowszej emisji „230. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej” będzie można dokonać na stronie: https://sklep.poczta-polska.pl/Kategorie/Filatelistyka/Kryptowalory/.