@@include('build/svg-sprite.svg')
Emisja filatelistyczna Poczty Polskiej (nie)tylko dla zakochanych
Filatelistyka

Emisja filatelistyczna Poczty Polskiej (nie)tylko dla zakochanych

Przed nadchodzącymi Walentynkami Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek oraz kartę pocztową emisji „Kocham Cię”. Na znaczku wykorzystywano motyw serca złożonego według sztuki origami.

Poczta Polska zachęca do podtrzymywania tradycji i wysyłania walentynek ręcznie. Zwyczaj ten, choć w Polsce obecny jest dopiero od lat 90. ubiegłego wieku, to stał się niezwykle popularny. Gest wręczenia walentynki to sposób wyrażenia uczucia, ale także wyraz pamięci o osobach nam najbliższych. W tym dniu obdarowują się nie tylko zakochani, ale poprzez wręczoną walentynkę okazujemy sympatię bliskim i przyjaciołom. W tym roku walentynkę można opatrzyć specjalnym znaczkiem pocztowym.

Znaczek tegorocznej emisji „Kocham Cię” ozdobiony jest origami w kształcie serca. Emisji towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), na której również czerwone serce origami stanowi główny element ilustracji oraz okolicznościowy datownik, gdzie powtórzono motyw serca, lecz tym razem w formie konturu.

Św. Walenty, patron Dnia Zakochanych, to postać zagadkowa. Był biskupem Terni pod Rzymem. Legenda głosi, że św. Walenty wystąpił przeciwko edyktowi cesarza, zakazującemu zawierania małżeństw. Cesarz Klaudiusz II zauważył bowiem, że żonaci mężczyźni chętniej zostają w domach, zamiast ochoczo uczestniczyć w wojnach. Św. Walenty zignorował jednak ten zakaz i w tajemnicy udzielał ślubów zakochanym parom. Niestety, sekret się wydał, a Święty został stracony.

Według drugiej wersji okoliczności śmierci św. Walentego były zupełnie inne. Biskup Terni w III wieku został obdarzony przez Boga niezwykłą mocą uzdrawiania. Wieść o tym dotarła do rzymskiego filozofa Kratona, którego syn był ciężko chory na padaczkę, a Kraton zgłosił się do Walentego po pomoc. Św. Walenty zgodził się pomóc rodzinie Kratona pod warunkiem, że ten się nawróci. Tak tez się stało. Przekonany cudem dokonanym przez Świętego, Filozof ochrzcił się, a wraz z nim jego bliscy i uczniowie. Niechętnie jednak ten fakt przyjął senat rzymski, a św. Walentego uznano za osobę niebezpieczną dla państwa i skazano na śmierć.

Niezależnie od przyjętej wersji, Bazylika św. Walentego w Terni jest uważana za kluczowe miejsce obchodów Walentynek. Znajduje się tam relikwiarz z szczątkami patrona i podpisem "Święty Walenty, patron miłości". To miejsce często odwiedzane przez narzeczonych z różnych części świata oraz małżonków, którzy obchodzą rocznicę sakramentu małżeństwa.

O znaczku:

autor projektu: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
wartość: EKONOMICZNY M
nakład: 2 000 000 szt. powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data obiegu: 7 lutego 2024 r.