@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska: karta pocztowa dedykowana Danucie Szaflarskiej
Filatelistyka

Poczta Polska: karta pocztowa dedykowana Danucie Szaflarskiej

Do sprzedaży trafiła właśnie karta pocztowa emisji „Danuta Szaflarska (1915-2017)”. To nie tylko cenny walor filatelistyczny, ale także sentymentalna pamiątka dla miłośników talentu filmowego i teatralnego tej wybitnej artystki.

Projekt karty, autorstwa Joanny Fleszar-Haspert, prezentuje czarno-biały kadr z filmu "Skarb" z 1948 roku, w którym Danuta Szaflarska odegrała główną rolę. Na stronie adresowej znajduje się ujmująca fotografia en face artystki, która jednocześnie stanowi znak opłaty pocztowej.

Okolicznościowy datownik zawiera znak graficzny w formie ozdobnej gwiazdy oraz informacje o dacie i miejscu wprowadzenia do obiegu: 06.02.2024, Piwniczna-Zdrój.

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach. Po ukończeniu studiów w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, zadebiutowała na deskach wileńskiego Teatru na Pohulance w 1939 roku. W okresie wojny zaangażowała się w działalność teatru konspiracyjnego, a podczas Powstania Warszawskiego pracowała jako łączniczka. Z narażeniem życia dostarczała listy oraz meldunki do Komendy Głównej Armii Krajowej.

Jej kariera filmowa rozpoczęła się w 1946 roku rolą Haliny Tokarskiej w pierwszym polskim powojennym pełnometrażowym filmie "Zakazane Piosenki" Leonarda Buczkowskiego. W kolejnych filmach stworzyła wiele niezapomnianych kreacji, m.in. w komedii „Skarb”, w "Diabłach, diabłach" czy w "Nic", za co zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Szczególnie doceniono ją za rolę w obrazie "Pora umierać", który zdobył liczne wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach, potwierdzając status artystki jako jednej z najbardziej utalentowanych aktorek polskiego kina.

Danuta Szaflarska odnosiła sukcesy zarówno na scenie, zawodowo związana była m.in. z Teatrem Współczesnym, Teatrem Narodowym i Teatrem Dramatycznym w Warszawie, jak i na ekranie, występując w telewizyjnych serialach, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.

Ostatni raz wystąpiła publicznie w wieku 102 lat. W uznaniu jej wybitnych zasług dla kultury, uhonorowano ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała również Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Danuta Szaflarska pozostawiła niezatarte ślady w polskiej kulturze, będąc jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata filmowego i teatralnego.

Danuta Szaflarska (1915-2017)

autor projektu: Joanna Fleszar-Haspert
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data obiegu: 06.02.2024 r.