@@include('build/svg-sprite.svg')
70-lecie Apelu Jasnogórskiego na znaczku pocztowym
Filatelistyka

70-lecie Apelu Jasnogórskiego na znaczku pocztowym

8 grudnia br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Jestem. Pamiętam. Czuwam. 70 lat Apelu Jasnogórskiego”. To symboliczne upamiętnienie najbardziej charakterystycznego nabożeństwa w częstochowskim sanktuarium w intencji Ojczyzny - Apelu Jasnogórskiego, który z czasem stał się codzienną wspólną modlitwą Polaków.

Na znaczku przedstawiony został fragment Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Charakterystyczną cechą, po której każdy rozpozna Obraz Jasnogórski, są blizny na twarzy Matki Bożej. Obraz Jasnogórski nosi znamiona ran i bólu. W ramach emisji wydano również kopertę Pierwszego Dnia Obiegu (FDC). Znajduje się na niej zdjęcie wykonane przy cudownym Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, na którym stoją: kard. Stefan Wyszyński - prymas Polski, o. Jerzy Tomziński - paulin i Maria Okońska -  założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Fotografia pochodzi ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wydawnictwom towarzyszy specjalny datownik stosowany 8 grudnia 2023 roku w Urzędzie Pocztowym Częstochowa 1.

- Ten znaczek pocztowy jest swoistym hołdem Poczty Polskiej. 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie. „Jestem. Pamiętam. Czuwam” to słowa, które powinny być w sercu każdego Polaka - patrioty, katolika - tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Dnia 8 grudnia 1953 roku o godz. 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej miała miejsce uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Była to wspólna modlitwa w intencji Kościoła i Ojczyzny, a zarazem także o uwolnienie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tego samego dnia Prymas Tysiąclecia, więziony przez władze komunistyczne, oddał swoją się w macierzyńską niewolę miłości Matce Najświętszej. Wzorem Prymasa Polski, który po zatrzymaniu przez służby z rzeczy osobistych zabrał ze sobą jedynie różaniec i brewiarz, w godzinę Apelu Polacy klękają przed Cudownym Obrazem, łącząc się w modlitwie za Naród. Uczestniczą w niej całe rodziny, nie tylko przed obliczem Najświętszej Maryi w Kaplicy, ale też w domach, na Szlaku Nawiedzenia kopii Obrazu Częstochowskiego, podczas trwających pielgrzymek. Swoje troski zawierzają  samotni, chorzy oraz pozostający na emigracji.

Istotę Apelu Jasnogórskiego najlepiej wyrażają słowa polskiego papieża Jana Pawła II: 

„Słowa: Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam są wyznaniem miłości, którą pragniemy odpowiedzieć na miłość, jaką jesteśmy odwiecznie miłowani... Miłować – to znaczy: być przy Osobie, którą się miłuje i nosić Ją w sercu. Czuwać – to znaczy być człowiekiem sumienia i czuć się odpowiedzialnym za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska”.

O znaczku:

autor projektu znaczka: Poczta Polska S.A.
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 126 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
arkusz sprzedażny: 9 znaczków
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 8 grudnia 2023 r.