@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska zaprezentowała kolejną edycję emisji „Armia Andersa – Szlak Nadziei”
Filatelistyka

Poczta Polska zaprezentowała kolejną edycję emisji „Armia Andersa – Szlak Nadziei”

W czwartek, 30 listopada br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Armia Andersa – Szlak Nadziei”. To kolejne wydawnictwo z serii, która przypomina o tragicznej historii Polaków, którzy przemierzyli trzy kontynenty, przekraczali granice Związku Sowieckiego z nadzieją na udany powrót do domów.

Na znaczku przedstawiono postać generała Władysława Andersa i logo Fundacji Wspólnota Andersa „WA” oraz grafikę z uroczystości wprowadzenia sztandarów do budynku przy 20 Prince’s Gate w dniu 9 lipca 1947 roku. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 39,5 x 31,25 mm, w nakładzie 144 000 sztuk. Arkusz sprzedażny liczy 12 znaczków w specjalnym układzie tete-beche. Jest to technika, która zakłada, że para znaczków, drukowana jest tak, że jeden z nich jest obrócony do góry nogami w stosunku do drugiego. 

Wybuch II wojny światowej spowodował podzielenie Polski między Niemcami a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, zgodnie z zawartym 23 sierpnia 1939 r. paktem Ribbentrop-Mołotow. Po agresji Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 r., sojusz Hitlera ze Stalinem załamał się, co radykalnie zmieniło sytuację polityczną w Europie. Dzięki układowi Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. setki tysięcy Polaków, deportowanych po wrześniu 1939 r. w głąb terytorium wschodniego najeźdźcy, miało szansę na uwolnienie i wstąpienie do formowanych tam Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem generała Władysława Andersa.

Dzięki jego armii uratowano dziesiątki tysięcy Polaków, którzy odzyskali nadzieję na wolność swoją i Polski. Formowanie polskiego wojska w ZSRR było jednak obarczone licznymi trudnościami organizacyjnymi. Braki w kadrze oficerskiej, spowodowane masowymi egzekucjami w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie czy Mińsku wiosną 1940 roku były zauważalne. Józef Stalin także odmawiał odpowiedniego zaopatrzenia w żywność i środki medyczne dla polskich żołnierzy. Ochotnicy, skrajnie osłabieni, masowo zapadali na choroby, często umierając.

Wobec tej sytuacji w grudniu 1941 r. zdecydowano o przemieszczeniu Armii Polskiej z Rosji centralnej do Kazachstanu i innych republik Azji Środkowej. Ostatecznie, po porozumieniu stron, Armia Andersa została ewakuowana do Iranu. Ostatni żołnierze opuścili Kazachstan jesienią 1942 r. Ponad 120 tys. osób opuściło ZSRR, wyruszając w podróż do wolności na "szlaku nadziei", który prowadził przez Bliski Wschód i Włochy, z celem dotarcia do ukochanej Ojczyzny.

Emisja powstała we współpracy z Anną Marią Anders, Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino i Radą Fundacji "Wspólnota Andersa", a także z Instytutem Polskim i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie.

O znaczku:
autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 144 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 39 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków w układzie tete-beche
data obiegu: 30 listopada 2023 r.