@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska: Znaczek z okazji rocznicy urodzin gen. Kazimierza Sosnkowskiego
Filatelistyka

Poczta Polska: Znaczek z okazji rocznicy urodzin gen. Kazimierza Sosnkowskiego

Poczta Polska przygotowała specjalną emisję filatelistyczną „Generał Kazimierz Sosnkowski (1885-1969)”. Znaczek został wprowadzony do obiegu 19 listopada 2023 r. – w 138. rocznicę jego urodzin. Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się 22 listopada br. w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie.

Kazimierz Sosnkowski był polskim dowódcą wojskowym i politykiem, działaczem niepodległościowym, a od 8 lipca 1943 Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych. Generał Józef Piłsudski określał go mianem „żołnierza o otwartym umyśle, dużych zdolnościach, przywykłego do mierzenia sił państwa w najrozmaitszych wysiłkach i do oceniania zjawisk o charakterze nie ściśle militarnym”.

Do projektu znaczka wykorzystano czarno-białą fotografię gen. Sosnkowskiego, pochodzącą ze zbiorów Pani Haliny Babińskiej. Generał Sosnkowski jest na nim w mundurze typu brytyjskiego z polskimi guzikami z orłem w koronie i dystynkcjami generała broni na naramiennikach. Nad lewą kieszenią widoczna jest honorowa odznaka pilota (tzw. gapa), wręczona mu przez dowódcę Polskich Sił Powietrznych gen. Mateusza Iżyckiego 26 maja 1944 roku. Poniżej znajdują się baretki orderów, odznaczeń i medali polskich i zagranicznych, a na nich zawieszony Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Z kolei na kieszeni munduru widnieje odznaka I Brygady Legionów Polskich "Za wierną służbę", którą ówczesny płk Kazimierz Sosnkowski otrzymał z rąk Józefa Piłsudskiego 6 sierpnia 1916 r. Na lewym rękawie widoczna jest naszywka “Poland” noszona przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem brytyjskim. Poniżej haftowana oznaka rozpoznawcza 2 Korpusu Polskiego w formie tarczy, na której na czerwonym znajduje się tle syrenka warszawska.

Z okazji emisji fotografia gen. Sosnkowskiego została specjalnie koloryzowana przez Mirka Szponara. Wzdłuż prawej krawędzi znaczka  umieszczono napis: POLSKA oraz nazwę emisji. W górnym prawym rogu widnieje oznaczenie wartości. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 39,5 mm x 31,25 mm. Nakład to 144 000 sztuk.

Co ciekawe, znaczek został wydrukowany w specjalnym układzie tête-bêche. Jest to technika, która zakłada, że para znaczków, drukowana jest tak, że jeden z nich jest obrócony do góry nogami w stosunku do drugiego. Kolory druku emisji „Generał Kazimierz Sosnkowski (1885-1969) ” to: niebieski, żółty, czarny, czerwony, srebrny oraz srebrny 2.

Emisji towarzyszy również koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) wraz z datownikiem. Na kopercie FDC umieszczono orzełka oraz wzory wężyków generalskich, a na datowniku nazwę emisji i wzór wężyków generalskich.

Emisja powstała we współpracy z Wojskowym Biurem Historycznym.

O znaczku:
autor projektu: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 144 000 szt. w układzie tête-bêche
technika druku: offset
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków w układzie tête-bêche
data obiegu: 19.11.2023 r.