@@include('build/svg-sprite.svg')
Ambasador Kultury Polskiej na jubileuszowym znaczku. Poczta Polska świętuje 75 lat Zespołu „Mazowsze”
Filatelistyka

Ambasador Kultury Polskiej na jubileuszowym znaczku. Poczta Polska świętuje 75 lat Zespołu „Mazowsze”

W uroczystej atmosferze jubileuszu 75-lecia istnienia Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek poświęcony rodzimemu dziedzictwu kulturowemu, które członkowie zespołu pielęgnują i promują od 1948 roku. Przez lata zdobyli również uznanie na międzynarodowej scenie jako jeden z największych na świecie zespołów artystycznych.

W arkuszu pięciu znaczków autor projektu, Roch Stefaniak, przedstawił jedną z tancerek zespołu „Mazowsze” prezentującą się w malowniczym stroju ludowym. Arkusz uzupełnia przywieszka z logotypem obchodów 75-lecia istnienia Zespołu.

Wraz z emisją Spółka wyemitowała również kopertę Pierwszego Dnia Obiegu FDC, na której umieszczono barwną grafikę tańczącego na scenie „Mazowsza”, któremu towarzyszy orkiestra symfoniczna zespołu. Całość wydawnictwa filatelistycznego dopełnia datownik ukazujący parę tancerzy.

Dziedzictwo Zespołu „Mazowsze”

"Mazowsze" od 75 lat promuje polski folklor ukazujący się w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca. To niezaprzeczalny element polskiego dziedzictwa kulturowego. Pełni nie tylko funkcję zespołu artystycznego, lecz także istotnego promotora bogactwa polskiej tradycji ludowej. W swoich przedstawieniach ukazuje bogactwo regionalnych tradycji przekazywanych przez barwne stroje, dźwięki ludowych instrumentów i energetyczne tańce.

Działalność „Mazowsza” jest wyrazem patriotyzmu. Podkreśla piękno polskiej kultury, jednocześnie budując więź między współczesnym społeczeństwem a tradycją i inspirując do pielęgnowania własnych korzeni oraz kształtowania poczucia narodowej dumy.

To nie pierwsza inicjatywa promująca działalność Zespołu „Mazowsze”

W czerwcu br. Poczta Polska rozpoczęła uroczyste obchody powstania Zespołu „Mazowsze” poprzez wydanie pierwszej kartki okolicznościowej emisji „75 Mazowsze Ambasador Kultury Polskiej”. Grafika, która pojawiła się w projekcie waloru, prezentowała parę tancerzy zespołu „Mazowsze”.

W 2022 r. Spółka wprowadziła do obiegu kartkę okolicznościową „Rodzinny piknik z Zespołem Mazowsze”, którą miała przyjemność zaprezentować na stoisku filatelistycznym podczas pikniku odbywającym się w zabytkowym parku Karolin w Otrębusach.

Warto nadmienić, że w 2017 roku wydawnictwo „Mazowsze Śpiewnik Kolęd i Pastorałek”, sprzedawane wyłącznie w sieci placówek Poczty Polskiej, osiągnęło status Złotej Płyty. Uzyskanie wyróżnienia oznacza, że łącznie Poczta Polska sprzedała co najmniej 15 tys. egzemplarzy płyt za pośrednictwem własnej sieci sprzedaży.

O znaczku:

autor projektu: Roch Stefaniak
liczba znaczków: 1
arkusz sprzedażny: 5 znaczków + przywieszka
wartość: 3,90 zł
nakład: 135 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 40,5 x 40,5 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 8 listopada 2023 r.