@@include('build/svg-sprite.svg')
100. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Peru uhonorowana na specjalnej karcie pocztowej
Filatelistyka

100. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Peru uhonorowana na specjalnej karcie pocztowej

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Peru. Z tej okazji Poczta Polska przygotowała wyjątkową emisję filatelistyczną upamiętniającą rocznicę. Emisja zawiera kartkę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej oraz datownik. Uroczysta prezentacja walorów odbyła się 8 listopada br. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. J. E  Hubert Wieland Conroy, Ambasador Republiki Peru w Polsce oraz Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Zakończenie I wojny światowej i Odrodzenie Państwa Polskiego stworzyło formalne warunki dla Polski i Peru do nawiązania relacji dyplomatycznych. Oba kraje znajdowały się w bardzo odmiennych sytuacjach. Peru przeżywało wówczas okres szybkiego rozwoju, czemu sprzyjała stabilizacja polityczna i dobra koniunktura gospodarcza. Natomiast Polska, wychodziła z I wojny światowej zniszczona i wyeksploatowana. Co więcej, wraz z zakończeniem wojny nie nastał czas spokoju, ponieważ rozpoczęła się w naszym kraju seria wojen lokalnych. Jako pierwsze zostały nawiązane między obu państwami stosunki konsularne. Powstanie pierwszego polskiego konsulatu honorowego w Peru w Trujillo datuje się już na rok 1921. Natomiast Peru już 6 września 1923 roku mianowało Felipe Espantoso pełnomocnikiem ambasadora w Polsce. 

Setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Peru to ważna chwila w historii obu krajów. Karta pocztowa emisji „100.rocznica relacji dyplomatycznych Polski i Peru” wydana przez Pocztę Polską to wyraz wdzięczności za przyjaźń i współpracę na przestrzeni lat.

W części ilustracyjnej kartki przedstawiono zdjęcie Machu Picchu, osady Inków w Andach w Peru wraz logotypem obchodów rocznicy. W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym umieszczono widok Zamku Królewskiego na Wawelu, a wzdłuż lewej krawędzi napis: POLSKA i w górnym prawym rogu oznaczenie wartości. Zaś datownik zawiera fragment logotypu obchodów, nazwę emisji oraz datę i miejsce wprowadzenia do obiegu.

To nie pierwsza współpraca Poczty Polskiej z międzynarodowymi operatorami pocztowymi. Wspólnie z Pocztą Tajlandii, Pocztą Argentyny i Pocztą Turcji Poczta Polska wprowadziła do obiegu niepowtarzalne emisje „50. rocznica nawiązania polsko-tajlandzkich stosunków dyplomatycznych” oraz „Ptaki Argentyny oraz Polski”, a także „100. rocznica Traktatu Przyjaźni między Polską a Turcją”. Projekty z innymi światowymi pocztami unaoczniają nie tylko różnorodność kulturową, religijną i etniczną, lecz także piękno tradycji, przyrody czy architektury.

O kartce:
autor projektu: Jan Konarzewski
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data obiegu: 27 września 2023 r.