Poczta Polska świętuje 465 lat jubileuszową emisją znaczków z obrazami Andrzeja Gosika
Filatelistyka

Poczta Polska świętuje 465 lat jubileuszową emisją znaczków z obrazami Andrzeja Gosika

Obrazy przedstawiające balony autorstwa artysty Andrzeja Gosika stały się inspiracją do powstania wydawnictw filatelistycznych z okazji 465-lecia Poczty Polskiej. Tradycyjne znaczki emisji „W przestworzach” trafią do rąk kolekcjonerów już 18 października br. i stanowią zapowiedź zbliżającej się premiery drugiej edycji kolekcji Polskiego Kryptoznaczka.

Autorem serii znaczków jest Roch Stefaniak, który do stworzenia czterech niepowtarzalnych projektów wykorzystał akwarele, przedstawiające surrealistyczne balony namalowane przez artystę plastyka Andrzeja Gosika. Obrazy wykonane techniką akwarelową zachwycają nietypowymi zestawieniami baśniowych motywów, architektury czy ornamentów.

Obrazy balonów, wykorzystane w projekcie znaczków, to część dzieł pochodząca ze zbiorów kilkudziesięciu akwarel ich autora. Pełną kolekcję obrazów zaprezentowano w 2022 r. podczas wystawy zorganizowanej na terenie Zamku-Muzeum w Łańcucie, oddającej hołd powieściopisarzowi Janowi Potockiemu – pierwszemu Polakowi, który wzniósł się balonem w 1790 roku.

Kontynuacją tradycyjnych znaczków emisji „W przestworzach” będzie emisja Polskiego Kryptoznaczka 2.0, do którego powstania – w kategoriach 1-4 - wykorzystane zostaną wcześniej wspomniane cztery grafiki Andrzeja Gosika. Kategoria 5 zostanie zaprojektowana przez sztuczną inteligencję. Już wkrótce Kryptoznaczek pojawi się w sprzedaży na oficjalnej stronie NFT Poczty Polskiej, dedykowanej cyfrowym wydawnictwom oraz w placówkach pocztowych i sklepie internetowym.

Rocznice powstania Poczty Polskiej w filatelistycznych odsłonach

W 2018 r., z okazji 460-lecia, Poczta Polska zaprezentowała znaczek pocztowy przedstawiający część centralną heliograwiury według obrazu Margaret Isabel Dicksee „Swift and Stella” (1896 r.) pochodzącego ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. W oprawie bloku przedstawiono tekst roty przysięgi dla pocztylionów, który został zawarty w Instrukcji z dnia 1 lipca 1777 roku. Na czerwonym tle paska, w technice mikrodrukowej, umieszczono tekst dotyczący historii poczty na ziemiach polskich. Z prawej strony tekstu przedstawiono suche tłoczenia, przedstawiające orła jagiellońskiego z czasów panowania króla Zygmunta Augusta i obecne godło Rzeczypospolitej Polskiej.

Pięć lat wcześniej, Spółka wprowadziła do obiegu znaczek, na którym długą historię Poczty Polskiej symbolizował przecięty pień dębu. Jego słoje oznaczały kolejne stulecia, w których Poczta rozwijała się i modernizowała. Dąb, jako symbol siły i trwałości, odzwierciedlał filozofię Spółki, która łączy tradycję z nowoczesnością. Wraz z emisją znaczka Poczta Polska wydała również kopertę pierwszego dnia obiegu, opatrzoną datownikiem z liściem dębu. Na kopercie znalazły się historyczne daty związane z rozwojem poczty w Polsce: od powstania Poczty Królewskiej między XVI a XVIII wiekiem, przez wprowadzenie do obiegu pierwszego polskiego znaczka pocztowego, aż po powstanie Poczty Polskiej.

W 2008 r. Poczta Polska wyemitowała blok z trzema znaczkami. Na tle historycznych panoram Krakowa i Wenecji umieszczono wizerunki króla Zygmunta Augusta, Prospera Provany oraz Sebastiana Montelupiego, który przejął zarząd nad pocztą królewską w 1564 r. Na znaczku obok króla, a także na kopercie FDC, pojawił się tekst przywileju nadanego Provanie. W rogu bloku wytłoczony został znak jubileuszowy. Znaczkom towarzyszył datownik okolicznościowy w formie dawnej pieczęci poczty krakowskiej. Seria znaczków została wydana również na jedwabiu.

O znaczkach:

autor projektu znaczka: Roch Stefaniak
autor grafik: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 4 w bloku
wartość: 3,90 zł każdy
nakład: 98 000 szt. bloków perforowanych i 2 000 szt. bloków nieperforowanych
technika druku: offset
format znaczka: 39,5 x 51 mm
format bloku: 114,5 x 149 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 18 października 2023 r.