@@include('build/svg-sprite.svg')
Remont elewacji zabytkowego budynku Poczty Polskiej w Elblągu zakończony
Placówki pocztowe

Remont elewacji zabytkowego budynku Poczty Polskiej w Elblągu zakończony

Zakończył się remont XIX-wiecznego budynku Poczty Polskiej zlokalizowanego przy Placu Słowiańskim w Elblągu. Obiekt, znajdujący się pod opieką konserwatora zabytków, ma już odświeżoną i odrestaurowaną elewację. Na kolejnym etapie prac planowany jest remont elewacji wewnętrznej, dziedzińca i dachu. Wszystkie prace przywracające świetność temu wyjątkowemu budynkowi, zostały sfinansowane z środków własnych Poczty Polskiej.

Budynek – jeden z najpiękniejszych obiektów pocztowych w kraju, z dużą liczbą detali dekoracyjnych – wykonany jest z czerwonej cegły i piaskowca. Został wybudowany w 1887 roku przez elbląskiego mistrza budowlanego Otto Depmeyera. Artysta zaprojektował wiele okazałych budowli w Elblągu, które powstały na przełomie XIX i XX w. i przetrwały II wojnę światową. Od początku powstania kompleks stanowił siedzibę Poczty, a od 1945 roku mieści się w nim m.in. najważniejsza placówka Spółki w tym mieście – Urząd Pocztowy Elbląg 1. W 1994 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

- Elbląg to jedno z najpiękniejszych miast nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim, ale także w całej Polsce. Wyróżnia się wspaniałą kulturą, architekturą i turystycznymi atrakcjami. Dziś kończy się trwający osiem lat remont budynku będącego jedną z wizytówek naszego miasta. W czasie II wojny światowej budynek cudem ocalał. Informacje o olbrzymiej skali dewastacji budynku w wyniku działań wojennych można znaleźć w licznych, historycznych relacjach świadków odbudowy, w tym przede wszystkim we wspomnieniach Pocztowców.  Dziś przywracamy blask temu obiektowi – jednemu z ważniejszych w Elblągu – mówi Andrzej Śliwka, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Remont budynku trwa od ośmiu lat. Pierwszym krokiem było przygotowanie dokumentacji projektowej i konserwatorskiej. Następnie, w latach 2016-2021, wyremontowane zostały elewacje zewnętrzne od strony ulicy Garbary i Rycerskiej oraz zabezpieczono attyki (dekoracyjna nadbudowa zewnętrznej ściany budynku). Wykonano także prace blacharskie. Rok później wyremontowana została wieża, a w 2023 roku zabytkowy fragment budynku od strony ulicy Wieżowej. Ostatnie prace obejmowały zewnętrzną elewację (struktura ceglana i kamienna) oraz obróbkę blacharską. Podczas prac każdy z elementów elewacji został również wyczyszczony. Dokonano także uzupełniania ubytków, wymiany spoin i wzmocnień strukturalnych. Łącznie wyremontowanych zostało ponad 100 m elewacji.

W kolejnych latach planowany jest remont elewacji wewnętrznych (od strony dziedzińca), remont dziedzińca, a także remont dachu budynku. Wszystkie prace remontowe finansowane są ze środków własnych Poczty Polskiej.

– Wiele obiektów, w których znajdują się m.in. placówki pocztowe, to budynki historyczne, nadzorowane przez kuratorów zabytków. Zazwyczaj są to duże budynki, więc ich remont wymaga czasu i wysokich nakładów finansowych. Jako firma, która dba o dziedzictwo historyczne, chcemy przywracać świetność tym wyjątkowym obiektom, tak aby perełki architektoniczne cieszyły oko mieszkańców i stanowiły unikalną atrakcję turystyczną regionu – mówi Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Poczta Polska użytkuje 867 budynków objętych różnym nadzorem konserwatorskim. Mieszczą się w nich m.in. placówki pocztowe. Spółka systematycznie remontuje obiekty, które tego wymagają. Budynki historyczne konserwuje, chroni przed degradacją i stara się przywrócić im właściwy stanu techniczny. Przeprowadzanie remontów w zabytkowych obiektach jest nie tylko kosztowne, ale też wymaga większych nakładów pracy niż remonty zwykłych budynków. W przypadku zabytkowych nieruchomości odnawiana jest elewacja, odtwarzane pierwotne elementy i detale architektoniczne.