XXIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna: Nowy znaczek i kartka pocztowa wprowadzane w Rudzie Śląskiej
Filatelistyka

XXIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna: Nowy znaczek i kartka pocztowa wprowadzane w Rudzie Śląskiej

Od 22 do 26  września br. w Rudzie Śląskiej odbędzie się XXIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna „RUDA ŚLĄSKA 2023”. W związku z wydarzeniem, 22 września br., Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „XXIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna”. Już kolejnego dnia zaprezentowana zostanie karta z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej emisji „25. rocznica powstania Polskiej Kapituły Filatelistycznej Statuetki "Prymus"”.

Numerowane Ogólnopolskie Wystawy Filatelistyczne (OWF) są najwyższej rangi wystawami, odbywającymi się w cyklu pięcioletnim w Polsce. Od 22 do 26 września 2023 r., w Rudzie Śląskiej odbędzie się już XXIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna „RUDA ŚLĄSKA 2023”. Współorganizatorami są Polski Związek Filatelistów oraz Poczta Polska pod Honorowym Protektoratem prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź Tomasza Zdzikota. Patronat Honorowy objął wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek natomiast Komitetowi Honorowemu Wystawy liczącemu 70 osób,  przewodniczy Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Na ponad 500 ekranach zaprezentowane zostaną eksponaty filatelistyczne z kraju i z zagranicy, które były wielokrotnie nagradzane złotymi medalami na najwyższych rangą wystawach europejskich i światowych. Udział w wystawie wezmą najwybitniejsi wystawcy z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Podczas wystawy odbędzie się także pierwszy historyczny Zjazd Kryptofilatelistów.

Na samym znaczku pocztowym emisji „XXIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna” przedstawiona zostanie archiwalna grafika dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej oraz lupa, atrybut filatelisty. Emisji towarzyszyć będzie również koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC). Grafika na kopercie to zdjęcie z przykładowej wystawy filatelistycznej. 

23 września br. do obiegu wprowadzona zostanie również karta z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, na której umieszczony zostanie rysunek postaci Nike z Samotraki, ze statuetki „Prymus”. W części ilustracyjnej kartki przedstawiony zostanie natomiast rysunek architektury Rudy Śląskiej, w której odbywają się tegoroczne uroczystości rocznicowe oraz zdjęcie statuetek „Prymus", które są wyróżnieniem honorowym Polskiego Związku Filatelistów, nadawanym za wybitne osiągnięcia i działania dokonane na różnych polach działalności filatelistycznej.

O znaczku:

autorka projektu: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
arkusz sprzedażny: 5 znaczków + przywieszka
wartość: 3,90 zł
nakład: 135 000 szt. (w tym 30 000 bez perforacji)
technika druku: offset
format znaczka: 40,5 x 40,5 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 22 września 2023 r.

O kartce:

autorka projektu kartki: Agnieszka Sancewicz
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x105 mm
data obiegu: 23 września 2023 r.